Hledáte nové a neotřelé sociální sítě, které nebudou závislé na velkých firmách? Objevte sociální síť Mastodon. Celou síť máte pod kontrolou vy. Můžete si podle sebe uspořádat příspěvky a přizpůsobit si to, co vás zajímá. Navíc je vše bez reklam. Nikdo vám nevnucuje svůj obsah. Mastodon funguje na všech platformách.

Co je to Mastodon

Mastodon je sociální síť, mikroblogovací služba, která je založena na základě open-source. Služba je financována tzv. crownfundingem, což znamená, že se mnoho lidí skládá po menších částkách na svůj cíl. Na Mastodonu tedy nejsou reklamy ani spamy.

U této mikroblogovací služby můžete tvořit, jak se vám zachce. Mastodon podporuje audio, video, obrazové příspěvky, průzkumy, animované avatary, miniatury a další nástroje, které vám pomohou se správně vyjádřit.

A proč se síť jmenuje Mastodon? Jejím maskotem je animované zvíře připomínající mamuta, tedy mastodonta.

Historie

Mastodon vznikl jako nezávislá síť v roce 2016. Teprve třicetiletý Eugen Rochko stojí za vydáním této nové oblíbené sociální sítě. Vývojář řekl, že chce vytvořit mikroblogovací službu, která nebude podléhat rozmarům velkého technologického giganta a jeho firemním cílům. I proto je síť jen z části podobná Twitteru.

V roce 2022 získal Mastodon na velkém významu a oblibě, když Elon Musk koupil Twitter. Již v prosinci 2022 tak Mastodon dosáhl 7 milionů uživatelů.

Mastodon je stále alternativní sociální síť, takže máte příležitost vybudovat si zde silný profil snadněji než na zavedených sociálních sítích.

Jak funguje Mastodon

Mastodon nefunguje jako známé aplikace, sice si můžete stáhnout aplikaci nebo otevřít webovou stránku, ale tím podobnost s dalšími sítěmi končí.

Mastodon funguje jako decentralizovaná síť velmi velkého množství serverů, které jsou propojeny na jednom místě. Tyto servery jsou nezávislé a spravovány svými správci. Každý server má vlastní politiku. Ale i přesto uživatelé mohou propojovat své oblíbené servery dohromady a vytvořit si vlastní kousek internetu, který je baví a zajímá.

Registrace na Mastodon

Registrace na sociální síť Mastodon je možná vícero způsoby. Jako první si stáhnete aplikaci pro typ vašeho telefonu nebo vstoupíte na webovou stránku. Vyberete si server, na kterém byste chtěli mít svůj účet. Je to stejné jako když si zakládáte nový email. Na webu uvidíte svůj profil a bude vaším poskytovatelem služeb.

Na síti existují různé druhy přihlášení:

  • Otevřenou registrací, tzn. vyplníte uživatelské jméno, e-mailovou adresu a heslo
  • Pozvánkou na server, tzn. obdržíte vstupní link k zaregistrování
  • Registrací založenou na schválení, tzn. že si uděláte registraci s dodatečným záznamem do formuláře, proč se chcete k dané webové stránce připojit

Své registrační údaje můžete použít pro vícero serverů najednou, ale nikde není možnost si svoje údaje rezervovat u dalších serverů.

Na Twitteru se momentálně hromadí ukázky uživatelů, kteří sdílejí své zkušenosti s Mastodonem. Jedním z nich je Twitter video, které ukazuje proces výběru serveru na základě svých zájmů na Mastodonu.

Z Twitteru na Mastodon

Mastodon si získává na oblibě i díky dalším faktorům, které Rochko oproti Twitteru vylepšil.

Například na Twitteru jste mohli psát příspěvek o délce 280 znaků, na Mastodonu je to 500 znaků. Lépe tak můžete uchopit svoje myšlenky a vyjádřit jejich podstatu.

Dále máte příspěvky řazeny chronologicky, tak jak chcete vy. Sledujete přímo autora a jeho příspěvky, žádný algoritmus vám tak nevnucuje na základě nějaké shody podobné příspěvky.

U algoritmů ještě zůstaneme. Vzhledem k tomu, že takové nástroje se u Mastodonu nevyskytují, interakce mezi uživateli funguje daleko lépe. Je to podobné běžným rozhovorům s přáteli. Naopak ze sítě byla odstraněna funkce tweetování s citacemi, která vedla ke zesměšňování nebo bojům o vlastní pravdu.

Mastodon je momentálně plný odborníků. Je to studnice vědomostí, takže komunita je velmi živá. Na tuto platformu přešli profesoři, hudebníci, vývojáři her a mnozí další.

V neposlední řadě je také důležité pro uživatele i to, že síť chrání více soukromí svých přispěvatelů.

Zajímavosti z českého prostředí Mastodonu

Přibližně od listopadu 2022 se na Mastodon začaly přesouvat i některé české servery.

Z nich můžeme jmenovat například vydavatele Podnikatel.cz, který najdeme na Mastodonu pod doménou MastodonCzech.cz. Za 13 dní provozu na nové sociální síti bylo registrováno přes 3000 nových uživatelů.

Na Mastodonu najdeme už i politické strany. Jako první začala užívat sociální síť Pirátská strana.

A pak tu máme třeba firmu, která je provozovatelem optické sítě brevnov.net.

Na sociální síti stále spíše převládají zahraniční servery, které ale využívá i spousta Čechů. Otázkou je, zda se Mastodon v budoucnu uchytí mezi dalšími českými servery.

Zkušenosti a recenze

Mikroblogovací sociální síť Mastodon je především o zkušenostech s internetem. Zatímco všechny ostatní sítě stojí na jednom serveru a jsou o dost jednodušší pro uživatele se základními uživatelskými schopnostmi, tato síť vyžaduje zkušenosti. I přes veškeré návody, které po internetu kolují se jistě najdou tací, které obtížnost a množství informací od sítě odradí.

Podle průzkumu z poslední doby navíc neroste uživatelská základna tak strmě, jako po odkupu Twitteru Muskem. Možná je to tím, že uživatelé, kteří odešli z Twitteru, našli jiné útočiště. Nebo je to zkrátka tím, že Mastodon nemá žádné reklamy, a tak není propagován jako třeba Facebook nebo Twitter.

Každopádně, i kdyby to byla síť jen pro malé množství uživatelů internetu, recenze se shodují v tom, že síť je čistá, bezpečná a neohraná. Uživatelé často zmiňují, že je to skvělá síť pro mikroblogování svých myšlenek a na síti se nachází skvělá živá komunita.

Cestovatelka tělem i duší, milovnice hor a občasná spisovatelka. Vystudovala cestovní ruch a ekonomii. Pracuje v cestovní kanceláři a občas si přivydělává jako průvodce v zahraničí. Studium žurnalistiky jí minulo jen o vlásek, ale to jí nezastavilo v její cestě ke psaní. Začala se věnovat psaní o cestování, fejetonům a SEO textům. Ve volném čase hraje volejbal, jezdí na kole, sbírá vinyly a vymýšlí túry po kopcích.