Předplatné je oblíbený způsob monetizace obsahu pro tvůrce a influencery. Tvůrci sdílí svůj prémiový obsah s komunitou, která si k němu platí přístup nejčastěji ve formě měsíčného předplatného. Mezi platformy, na kterých mohou tvůrci sdílet svůj unikátní prémiový obsah, patří například Patreon, Herohero, OnlyFans nebo Substack. Tyto platformy jsou zdarma, ale účtují si od tvůrců procenta z prodeje.

Jak funguje subscription (předplatné)

Předplatné je oblíbený trendy způsob poskytování obsahu, kdy tvůrci sdílí unikátní obsah se svými sledujícími a fanoušky, a ti jim za to platí. Funguje to tak, že si tvůrce založí profil na některé předplatitelské platformě, na které tvoří hodnotný obsah.

Na sociálních sítích tento tvůrce následně vyzývá své fanoušky k zaregistrování k předplatnému, díky čemuž dostanou přístupy k hodnotnému obsahu. Mohou tak podpořit tvorbu svého oblíbeného influencera.

Předplatné je postavené na pravidelných platbách, které mohou být na měsíční i roční bázi nebo po vydání určitého obsahu. Předplatné tvůrcům zajistí stabilní přísun peněz, díky čemuž mohou nadále rozvíjet své znalosti a dovednosti. Předplatitelé na oplátku získají prémiový obsah.

Proč tvořit komunitu skrz předplatné

Jak mohou kreativní tvůrci monetizovat svůj originální obsah? Častá otázka, která v posledních měsících přináší nové odpovědi. Předplatné! Nový způsob, jak vydělávat tvorbou online, zejména pro aktivní tvůrce na internetu, nejen influencery).

Čím větší komunita a silnější fanouškovská základna bude kolem vás a vaší značky, tím více peněz vyděláte za sdílení svého obsahu. Pokud si u vás zákazník zakoupí předplatné, je mnohem větší pravděpodobnost, že se z něj stane loajální zákazník, který neodejde ke konkurenci, jak je běžné u jednorázových plateb. Díky pravidelnému sdílení obsahu, si budujete u svých fanoušků pozici experta a utváříte silnější vazby.

Ač se vám to možná na první pohled nezdá, předplatné můžete využít pro všechna kreativní odvětví. Pro psaní povídek, nahrávání videí a podcastů, focení či grafiku a tvorbu meme. Předplatné vytvářejí i učitelé, mentoři, koučové a také sportovci. A samozřejmě také hudebníci. V neposlední řadě to jsou unikátní profese anebo oblasti, příkladem mohou být kouzelníci.

Vaši zákazníci si k vám cestu najdou, pokud budete originální a vaše výstupy kvalitní a pravidelné.

Důležitá je i správně nastavená cenotvorba, komunikace s fanoušky a sdílení možnosti předplatného na vašich sociálních sítích. Budujete si vztah se svými věrnými fanoušky nebo zákazníky, kteří si rádi připlatí za jedinečný obsah a podpoří vás ve vašem počínání.

Předplatné skrze platformy

Existuje dnes několik platforem, na kterých si jako tvůrce můžete vybudovat svou komunitu. Začněte tak, že budete sdílet s vašimi sledujícími obsah zdarma, abyste jim ukázali svou expertizu a nalákali je tak k podpoře vaší tvorby skrz předplatné.

Na následujících řádcích vám představíme nejznámější platformy, na kterých se nemusíte obávat algoritmů ani klesajících dosahů. Váš obsah uvidí všichni předplatitelé.

Patreon

patreon předplatné

Patreon je crowdfoundingová platforma, na které mohou fanoušci či veřejnost podpořit své oblíbené tvůrce či influencery v jejich projektu.

Patreon funguje na bázi dlouhodobé podpory, kdy si můžete nastavit, jestli chcete tvůrce podpořit měsíčně nebo po té, co tvůrce dokončí určitou činnost (vydá článek, vytvoří video, nakreslí obraz, vydá knihu,…).

Tvůrce může na Patreonu publikovat i obsah zdarma a nalákat tak sledující na předplatné.

Zároveň může tvořit i VIP obsah pouze pro ty podporovatele (předplatitele), kteří mu přispívají největší částkou. Podporovatelé se často stávají součástí tvorby nebo cesty tvůrce.

Patreon si strhává poplatky za služby a celkové množství transakcí, takže celková marže se pohybuje okolo 5 – 12 %. Právě zvyšující se marže Patreonu otevřela možnost vzniku konkurenčních služeb, které jsou pro tvůrce cenově výhodnější.

Herohero

herohero tvůrce předplatné

Herohero je česká platforma, která se zaměřuje na podporu kreativní práce tvůrců. Na svém profilu můžete prezentovat cokoliv, ať to jsou videa, fotky, podcasty, autorské rozhovory, básně, itineráře nebo kurzy. Je to platforma, na které si tvůrci mohou vydělávat tím, co je baví a navazovat kontakty se svými fanoušky.

Fanoušci podporují tvůrce měsíčním předplatným a Herohero si z něj strhává 10% poplatek.

Onlyfans

Onlyfans je platforma pro lidi starší 18 let, na které se sdílí nutno přiznat především – ale nejen – erotický obsah. Tvůrci zde mohou sdílet videa či fotky, pořádat živá vysílání a nastavit si cenu, po jejímž zaplacení získají fanoušci přistup k tomuto obsahu (většinou funguje měsíční předplatné).

Můžete zde podporovat své oblíbené tvůrce, kontaktovat je přes zprávy a sdělit jim svá přání k tvorbě dalšího premium VIP obsahu.

Na OnlyFans se můžete zaregistrovat, i pokud s erotikou nemáte nic společného. Uplatnění tu nachází také hudebníci, influenceři, sportovci či kuchaři. V zahraničí jsou tyto oblasti poměrně běžné, v České republice v roce 2023 jsou profily s tématikou (bohužel) výhradně erotickou. Podívejte se blíže, jak funguje OnlyFans.

Jedním z největších plusů OnlyFans je, že nejste omezeni žádnou cenzurou.

OnlyFans si od tvůrců účtuje poplatek 20 % z celkového výdělku.

Instagram Subscription

instagram předplatné

Instagram Subscription má oficálně za cíl suplovat a inovovat Facebookové uzavřené skupiny.

Instagram vidí velký odliv influencerů a kreativců, kteří utíkají z Instagramu a své fanoušky přivádí na jiné platformy s předplatným. Bylo jen otázkou času než vytvoří funkci, která je obdobná jako je Patreon, HeroHero a další platformy. Spuštění Instagram Subscription bylo nejen z monetizačního modelu Instagramu nutné.
– Martin Rosulek, zakladatel portálu sitevhrsti.cz

Uživatelé si platí měsíční poplatky, díky kterým dostanou přístup k unikátním příspěvkům tvůrců. Po zaplacení poplatku získají fanoušci fialový odznak pro předplatitele, který se tvůrcům bude zobrazovat u všech jejich komentářů a zpráv, takže na ně budou moct prioritně reagovat.

Navíc fanoušci nemusí opouštět známé prostředí Instagramu. Předplatitelé budou mít přístup k unikátním živým vysíláním, Stories, Reels, přípěvkům ve Feedu. Tvůrci mohou také vytvořit chat, ke kterému mohou pozvat až 30 předplatitelů a diskutovat s nimi na libovolné téma.

V České republice nejsou prozatím Instagram Subscription dostupné, ale např. v USA ho mohou nastavit tvůrci starší 18 let, kteří mají přes 10 tisíc sledujících.

Substack

substact předplatné

Substack je platforma, jejíž popularita začala strmě růst poté, co ji k monetizaci svého obsahu začali hojně využívat američtí novináři. Tuto platformu, která je jako dělaná pro novináře a spisovatele, a nepodléhá cenzuře, lze využívat jako osobní blog a pro rozesílání newsletterů, kteří sledující mohou odebírat.

Texty si můžete přečíst na blogu i v e-mailu. Textový i podcastový obsah zde lze sdílet zdarma i placený. Používání platformy nic nestojí a poplatky Substacku jsou účtovány dle počtu předplatitelů. Z každého předplatného platíte platformě 10% poplatek a dalších 2,9 % jde společnosti Stripe, která zajišťuje platební bránu. Můžete zde založit a vyzkoušet i diskuzní vlákna alá Twitter.

Další platformy s modelem předplatného (subscription)

  • Supercast (pro podcasty)
  • Buymecoffee
  • Pickey
  • Podia
  • Startovac.cz (někteří čeští tvůrci používají pro model předplatného)
  • TikTok (pravděpodobně s modelem subscription přijde již v roce 2023)

předplatné pro tvůrce a influencery

Předplatné skrze členskou sekci na webu

Pokud chcete svým fanouškům umožnit ještě větší zážitek z vaší tvorby, můžete jim vygenerovat placený přístup do členské sekce na webových stránkách. V členské sekci lze publikovat neveřejný obsah, ke kterému budou mít přístup pouze uživatelé po příhlášení (resp. zadaní přístupových údajů e-mailu a hesla).

Takovou členskou sekci si můžete vytvořit poměrně snadno například přes české systémy jako je Fapi nebo Simpleshop.

Členská sekce se nejčastěji používá pro tvorbu online kurzů. Díky uživatelsky přívětivému prostředí do ní můžete vkládat fotky, videa, grafiku i text. V členské sekci můžete také nastavit, že se bude její obsah otevírat uživatelům postupně. Do členské sekce můžete přidávat odkazy na neveřejná videa umístěna na Vimeo nebo YouTube.

Propracovaná členská sekce je časově i energeticky náročnější, a proto ji doporučujeme spíše pro ty, kteří mají k ruce šikovného freelancera či asistentku anebo tým, který se tvorby členské sekce chopí (v případě zájmu nám napište). Tvůrce tak nebude zbytečně plýtvat svým potenciálem a může se věnovat tom v čem je nejlepší, a to tvorbě obsahu.

Tip na článek: Objevte svých 5 nejsilnějších stránek díky Gallup testu

Model předplatného (tzv. subscription) je pro všechny tvůrce a influencery jedním z nejlepších a nejdoporučovanějších modelů monetizace originálního obsahu. Influenceři mohou nadále spolupracovat se značkami, ale nemusí už nutně brát každou nabídku a díky programu předplatného získají další peníze přímo od fanoušků. Jiní tvůrce mohou konečně poprvé díky modelu předplatného začít vydělávat peníze na internetu za svoji tvorbu, a to bez nutnosti cokoli složitě technicky nastavovat. Model předplatného bude v dalších letech na vzestupu. Je to nyní velká příležitost pro tvůrce i začínající influencery strategicky pracovat se svými fanoušky a komunitou.
– Martin Rosulek, zakladatel portálu sitevhrsti.cz

Autorka tištěných i elektronických knih, kterou baví posouvat vlastní hranice. Zkoumá a testuje marketingové nástroje a na sociálních sítích se cítí jako ryba ve vodě. Píše pořád. Prsty jí běhají po klávesnici v pracovním i volném čase.