Karlos, Karel Štěpánek, známý pod přezdívkou Travel4Ever je cestovatel, digitální nomád, stand-up komediant, freelancer, influencer a především pohodář. Největším mezníkem pro něj byla výpověď z práce a následná cesta kolem světa. Dnes je Karlos jedním z nejznámějších cestovatelů v České republice, který sdílí střípky ze svého každodenního života na sociálních sítí.

Čau Karlos! Můžeš se čtenářům krátce představit, co za práci děláš, čemu se profesně věnuješ?

Ahoj, teď v době koronavirové řídím několik IT projektů jako freelancer. Posledních 5 let jsem však strávil na cestách a přivydělával si většinou psaním cestovatelského obsahu.

Jak jsi se dostal k sociálním sítím?

Asi jako většinu lidí mě to vtáhno v době, kdy se rozjížděl Facebook. Už na vysoké škole jsem dost cestoval, tak jsem síť používal hlavně pro prezentaci fotek a komunikaci se zahraničními kamarády.

Jakým sociálním sítím se aktuálně nejvíce věnuješ?

Svůj cestovatelský projekt @travel4ever.cz prezentuji hlavně na Facebooku @travel4ever.cz a Instagramu @travel4ever.cz.

Instagram ale vyhrává, dělám tam i různé travel talk show, trapno rapy a další výstupy.

Co si myslíš, že ovlivnilo tvůj nárůst sledovatelů na sociálních sítích? Co obvykle přidáváš za obsah a co se tvým sledovatelům nejvíce líbí?

Řekl bych, že Insta Stories, kde se nebojím vystoupit s čímkoliv. Hodně sázím na humor a pak se kromě cestování zaměřuji na meditace, šamany, energie a spoustu netradičních zážitků, které mě na cestách potkali. Humor a odlišení se funguje vždy!

Používáš nějaký externí aplikace pro správu sociálních sítí (pro filtry, plánování, atp.)?

V tomto jsem dost slabý, nepoužívám nic. Na Facebook plánování příspěvků občas, ale lidé mají rádi instant. Je lepší to rychle upravit a vložit přímo, než dlouhodobě plánovat.

Kolik času trávíš na sociálních sítích denně?

Řekl bych tak 4 hodiny. Dost času tam ale prokecám, měl bych spíš makat 😀 Určitě je dobré si nastavit, kdy se sítěmi zabývat a kdy je nechat ležet, třeba večer před spaním nebo po probuzení.

Jak ti pomáhají sociální sítě v práci/podnikání?

Ze svých cest pořádám přednášky, tedy spíše krutopřísné cestovatelské stand-up mega show. Na sítích na tyto akce zvu, a tak mám nepřímo finance ze vstupenek. K tomu je to výborné. Přes sociální sítě jsem získal také různé sponzory a partnery.

Jaká vnímáš negativa sociálních sítí?

Určitě závislost. Musíme se naučit sociální sítě ovládat a umět si je odepřít. Je to problém naší doby.

Co byly pro tebe největší mezníky v pracovním anebo osobním životě?

Určitě výpověď z práce a zahájení cesty kolem světa. Poznal jsem, že se dá pracovat úplně online a být na vysněných místech světa. V Indii nebo Jižní Americe se navíc žije mnohem levněji než u nás, a tak online výdělky mohou být nižší.

Jak vypadá tvůj pracovní den? Držíš se nějakých rituálů? Čemu dáváš v posledních měsících největší pozornost?

V posledních měsících jsem se snažil aspoň na chvíli navštívit nějakou kavárnu, knihovnu, nebo místo mimo domov. Home office není určitě pro každého a dlouhodobě to jednoduché není. Na cestách mi to přišlo jednodušší než v ČR, protože tam si člověk rychle odvedl práci, aby mohl vyrazit poznávat okolí.

Pokud by se někdo chtěl začít (intenzivněji) věnovat sociálním sítím, co bys mu doporučil?

Určitě mluvit s lidmi, kteří se v sociálních sítích pohybují dlouho a třeba i úspěšně podnikají. Na škodu nebude ani nějaký základní kurz a videa na YouTube. Jde to vše ruku v ruce, nejlépe je založit web, YouTube kanál, Facebook i Instagram, protože lidé mohou na nový projekt narazit různě.

Máš nějakou oblíbenou knihu? Prozraď, v čem ti pomohla anebo komu bys ji doporučil?

Teď jsem si koupil Into the wild v originále 🙂 To vás vždycky nakopne na cestu a nebo mám rád knihy o zdraví, energiích a meditacích.

Zkuste třeba J. Vojáčka Umění být zdráv 😉

Čemu se chceš věnovat do budoucna? Máš nějaké pracovní anebo životní plány nebo myšlenky pro další 2 – 3 roky?

V době covidové je to teď trochu obtížnější. Chtěl bych teď mít na pár let základnu v Praze, ale pak mě to asi zase vytáhne někam do světa. Manželku mám z Argentiny, tak jsem odsouzen k doživotnímu cestování – travel4ever 😉

Díky Karlos za super rozhovor a držíme vám palce pro další nezapomenutelné cesty.

Sledujte Karla Štěpánka na Instagramu @travel4ever.cz a navštivte web www.travel4ever.cz

Zakladatel portálu, podnikatel a digitální nomád. Specialista na SEO optimalizaci, který experimentuje se sociálními sítěmi. Baví ho internetové trendy, budoucnost technologií a start-upový svět.