Rok od roku stoupá obliba podcastů – audio, ale i video nahrávek, a to na nejrůznější témata. Může se jednat o zachycení myšlenek, nápadů, rozhovorů nebo edukativních sdělení. K tomu, jak vytvořit vlastní podcast, stačí dodržet pár kroků. Zaměřte se na obsah, vybavení, kvalitu zvuku a potřebný software. Když podcast publikujete a bude úspěšný, můžete díky němu také vydělávat. Jak na to?

Co je podcast

Podcast je internetový pořad, který můžete poslouchat vlastně téměř odkudkoliv. Protože se nejčastěji vyskytuje na internetu v podobě MP3 souboru, je možné si jej stáhnout a kdykoliv poslechnout.

Lidé je poslouchají při práci, cvičení, jízdě autem nebo jiných příležitostech, a je to pro ně mnohem praktičtější než video formáty nebo psaný blog. Právě díky tomu jsou podcasty momentálně velmi populární záležitostí a hodí se, pokud chcete navázat se svým publikem autentičtější a bližší vztah.

Podcastu se blíží nedávno vzniklá sociální síť Cloubhouse. Clubhouse také staví na slovním sdělení, obsah se ale nikam neukládá. Na rozdíl od podcastu se k němu proto nemůžete vracet.

Jak připravit obsah podcastu

Pokud se rozhodnete do podcastu jít, neměli byste určitě zanedbat přípravu. Jedním z nejdůležitějších kroků je tvorba obsahu. Vytvoření konceptu závisí především na zodpovězení dvou otázek. O čem chcete mluvit a proč. Fantazii se meze nekladou.

Zahrňte všechny možné vlivy, abyste vašemu pořadu dali určitý tvar a směr. Chcete mluvit o důležitých problémech, nebo máte podcast jen pro pobavení? Chcete prezentovat své podnikání a nalákat nové zákazníky? Nebo chcete získat autoritu ve svém oboru?

Zamyslete se také nad cílovou skupinou. Pro koho podcast nahráváte? A v neposlední řadě se rozhodněte, zda bude nahrávat formou rozhovoru s někým dalším, nebo ho budete tvořit sami.

Správné vybavení

Velmi důležité je vhodné vybavení. Ať už se jedná o mikrofon na podcasty nebo o správný software. Vzhledem k tomu, že kvalita zvuku hraje při audio nahrávkách prim, měli byste se zaměřit na výběr mikrofonu. Na internetu najdete velký výběr vybavení, které se dá sehnat i za rozumné ceny. Nezapomeňte, že i správné nastavení mikrofonu dělá velký rozdíl v kvalitě.

Software pro podcast

Software je velmi důležitou součástí procesu, protože na něm budete svůj podcast upravovat, stříhat nebo přidávat různé efekty.

Nezapomeňte, že k editaci patří také vhodný zvukový doprovod, intro a mnohdy i artwork. Vytvořte si intro, které vstup do vašeho podcastu okoření a zároveň se stane vaší poznávací značkou. Při výběru hudby si dávejte pozor na autorská práva. Na internetu je spousta skladeb, které můžete použít bezplatně. Zakoupit hudbu pak můžete například na Audio Jungle nebo Audio Blocks.

podcast

Audacity

Audacity je velmi populárním programem na úpravu zvukových nahrávek. Je zdarma, ale přesto nabízí spoustu profesionálních nástrojů a zároveň není těžké se naučit s ním pracovat.

Anchor

Anchor je platforma s velmi příjemným uživatelským prostředím. Aplikace je přímo určená k nahrávání, úpravě, ale i publikaci podcastů. Zároveň je také skvělým způsobem, jak poslouchat podcasty a možností, jak vytvořit podcast na Spotify.

GarageBand

Dalším bezplatným programem k úpravě audio nahrávek je GarageBand. Software je však dostupný pouze těm uživatelům, kteří mají Apple Macbook.

Hindenburg

Pokud vám nevadí si za software připlatit, můžete využít Hindenburg. Program je speciálně navržený pro tvorbu podcastů a často ho využívají rádia a zvukoví inženýři.

Jak publikovat podcast

Existuje více platforem, přes které můžete poslat svůj podcast do světa. Nejdříve si ale musíme přiblížit pojem, se kterým je ne každý seznámen, a to je RSS feed. Jedná se vlastně o formáty značkovacího jazyka, které jsou určeny pro čtení novinek na webových stránkách. Zrácene řečeno, jde o webový zdroj podcastu.

Pro hosting podcastu můžete využít platformy jako Anchor, Libsyn, SoundCloud nebo Buzzsprout, kam ho můžete po dokončení editace exportovat. Doporučuje se formát MP3, protože ten je většinou kompatibilní se všemi podcastovými aplikacemi.

Jak vytvořit podcast na Spotify

Nejdříve je důležité mít založený účet na Spotify for Podcasters, který je zdarma. Je potřeba si uvědomit, že Spotify nehostuje vaše podcasty na svých stránkách. Proto je důležité si vygenerovat RSS feed pro danou platformu. Využít můžete ze spousty agregátorů, které najdete na internetu, nebo popřípadě vaše vlastní webové stránky.

Dalším krokem je pak nahrání URL adresy vašeho RSS feedu. Pak už stačí nastavit veškeré doplňující informace a je hotovo. Spotify kontroluje feedy jednou denně. Můžete tak očekávat, že váš podcast bude přístupný do druhého dne.

spotify

Jak nahrát podcast na iTunes

Velmi oblíbenou platformou pro sdílení a poslouchání podcastů je iTunes. Jak nahrát podcast na Apple Podcast? Postup je velmi podobný jako u Spotify. Celý způsob vlastně také spočívá v tom, že máte nějaký prostor na webu, tzv. hosting, a iTunes funguje jako RSS čtečka.

V tomto případě nestačí být ale registrován jen jako uživatel, ale musíte provést registraci jako producent. Pak se jen stačí do aplikace přihlásit, kliknout na tlačíko Podcast a Submit a Podcast. Zde vložíte váš URL odkaz a je hotovo.

Jak vydělat na podcastu

Podcast může být účinným nástrojem nejen k lepší komunikaci s publikem, ale také k vydělání peněz. Možností, jak si takto vydělat na internetu, je několik. Můžete si vybrat některou z nich, nebo je nakombinovat, podle vašeho zájmu.

Sponzoři

Nejčastějším způsobem, jak vydělat, jsou sponzoři. Pokud jste známější a máte stálé publikum, je možné, že vás nějaká firma osloví sama. Můžete si zkusit také sponzory sehnat. V průběhu podcastu pak zmíníte jejich produkt a za odměnu dostanete určenou částku.

Affiliate

Velmi podobnou možností je affiliate. Zde vám firmy platí za to, že se zmíníte o jejich produktech a vaši posluchači jdou následně na stránky e-shopu a za váš slevový kód si nakoupí. Vy pak dostanete určité procento z prodeje.

Příspěvky od posluchačů

Poslední možností jsou pak také příspěvky od vašich vlastních posluchačů. Někteří fanoušci rádi podpoří svého oblíbeného tvůrce finančním darem.

Určitě nezapomeňte svůj podcast náležitě prezentovat. Řekněte o něm svým přátelům, poproste o sdílení, mluvte o něm na sociálních sítích a dělejte si reklamu.

České podcasty

Pokud vás téma podcastů zaujalo a chcete si poslechnout nějakou tvorbu pro inspiraci, nebo naopak prostě jen hledáte něco do sluchátek pro zkrácení dlouhé chvíle, můžete se zkusit podívat na web ceskepodcasty.cz. Jedná se o stránku, která shromažďuje většinu tvorby českých podcasterů a také spoustu zajímavých článků na dané téma.

Pomáháme jednotlivcům i firmám lépe komunikovat, budovat značku i prodávat na sociálních sítích. Naším cílem je ukázat vám, co na socialu funguje a co naopak nefunguje.