BeReal je sociální síť, kde sdílíte fotku sebe a toho, co vidíte – jednou denně, abyste mohli nahlédnout, co dělají v tu dobu vaši kamarádi (resp. co vyfotili). Vše bez filtrů a jiných pozlátek.

Co často říkají o sociální síti BeReal?

  • Sociální síť, kde nemusíte být vtipní ani krásní.
  • První sociální síť bez vizuální toxicity.
  • Autentická, jednoduchá a bezprostřední.
  • Každý den, dvě minuty bez filtrů.

BeReal je jednoduchá aplikace pro sdílení fotografií, která uživatelům umožňuje jednou denně sdílet s přáteli svůj skutečný život. Každý den v jinou dobu uživatel zachytí 2 fotografie (jednu z přední kamery, druhou ze zadní kamery) během 2 minut.

Proč BeReal přitahuje více uživatelů

Sociální sítě jsou v dnešní době každodenní záležitostí pro většinu z nás. A ačkoliv přináší jejich používání spoustu zábavy a možností, ozývá se čím dál větší kritika. To především proto, že spousta lidí vnímá sociální sítě jako ukázku přetvářky a honby za dokonalostí.

Sociální síť BeReal tak přišla ve správnou dobu a je ideální pro uživatele, kteří mají dost toxicity na ostatních platformách.

Co je BeReal

Jak už název sociální sítě BeReal napovídá, celý koncept je postavený na tom být (Be) opravdový (Real). V základu se jedná o síť na sdílení fotografií bez jakékoliv možnosti jejich úpravy.

Přestože BeReal vznikla už v roce 2020, až nyní po dvou letech zažívá skutečný trendový růst.

Platforma je tak velmi vítanou změnou oproti ostatním sociálním sítím na trhu, kterým vévodí přehnaně upravené fotky a k dokonalosti vyšperkovaná videa (Instagram a TikTok). Tento přístup nejen, že začíná být pro uživatele ohraný a neautentický, ale jak mnoho z nich přiznalo, nemají dobré zkušenosti s tím, jaký vliv to má na jejich psychické zdraví.

Statistiky

BeReal začíná být opravdovým hitem mezi sociálními sítěmi. V obchodu App Store se v žebříčku bezplatných aplikací držela řadu měsíců na prvním místě a dnes se jedná o čtvrtou celosvětově nejstahovanější sociální síť.

bereal statistiky

Meziroční nárůst uživatelů sociální sítě BeReal je 315%. Graf (zdroj: Apptopia) pak znázorňuje jednotlivé milníky v počtu nárůstu uživatelů.

V České republice je momentálně na iOS stahovanější než TikTok, Netflix, Instagram nebo YouTube.

V současné době (prosinec 2022) má BeReal více než 73 milionů aktivních uživatelů, a více než 22 milionů uživatelů ji používá každý den. Na začátku roku 2022 to přitom byla asi jedna desetina.

Nejčastějšími uživateli jsou lidé mezi 18 – 24 lety, ale velmi rychle si právě díky své autentičnosti získává širší publikum.

Ženy jsou v zastoupení 58%, muži 42%.

Jak funguje BeReal

bereal sdílení fotek

Jak funguje BeReal a v čem je jeho kouzlo? Především ve způsobu sdílení fotografií. Jednou denně v náhodný čas uživatele upozorní na to, že má pořídit fotografie. Pořizují se dva snímky, jeden z přední kamery telefonu a druhý ze zadní. Oba obrázky by měly být pořízeny v dvouminutovém okně. Každý tak nechá reálně nahlédnout nejen na to, jak v daný moment vypadá, ale i kde se zrovna nachází nebo jakou aktivitu provádí.

Fotky bez filtrů a úprav

Ne vždy se fotografie podaří vyfotit a pokud se uživateli nelíbí, může je před zveřejněním přefotit. Sociální síť připojí ke každé fotce údaj, kolikrát je fotografie přefocená. Zároveň se nic nestane, pokud minete nařízený čas. U příspěvků ale bude údaj o zpoždění. V podstatě se jedná tak trochu o návrat do historie, protože fotky nelze nijak upravovat nebo použít filtr.

Aplikace využívá polohu, a tak reálně dokládá skutečné místo, kde se nacházíte. Tuto funkci lze vypnout. Vaše nasdílená selfie po 24 hodinách z BeReal zmizí.

BeReal není žrout času

Sociální síť je koncipovaná, narozdíl od ostatních, tak abyste na ní nestrávili mnoho času. Vzhledem k možnosti publikovat pouze jeden příspěvek denně je daný i pevný limit, kolik příspěvků můžete vidět.

Sdílejte, jinak nemůžete sledovat ostatní

Další zajímavou funkcí je fakt, že pokud v daný den fotku nenasdílíte, nemáte možnost si prohlédnout obsah ostatních uživatelů.

bereal sociální síť

Pouze obrázky, zatím bez videí

Texty nebo videa byste hledali marně, síť se zaměřuje pouze na fotografie. Je však pravděpodobné, že postupem času budou přibývat další funkcionality.

Soukromí a uživatelé

Ostatní uživatele na BeReal můžete vyhledávat a přidávat si skrze uživatelská jména, stejně jako na Instagramu. Pokud si funkci nevypnete, budou vaši přátelé dostávat upozornění o vašich nahraných fotografiích. U příspěvků lze nastavit soukromí, a tak si vyberete, zda budou přístupné veřejně nebo jen vybranému okruhu uživatelů.

Co je RealMoji

bereal komentování emoji

Mezi další zajímavosti patří “RealMoji”. Na fotografie ostatních můžete reagovat svým vlastním selfie, na kterém ukážete své pocity. Na chvíli se tak stanete skutečným emotikonem.

Uložená historie

Veškerá BeReal, která publikujete, se ukládají do kalendáře v aplikaci a vy se tak můžete zpětně vrátit ke všem fotografiím, které jste pořídili.

bereal historie

Nevýhody BeReal

Ačkoliv může celkový popis znít skvěle, objevují se i negativní recenze, které upozorňují na problémy, které se s užíváním BeReal mohou pojit. Jedním z nich je fakt, že nám upozornění může přijít například při řízení, jízdě na kole nebo důležité pracovní schůzce. Může tak vyvolávat podvědomou nervozitu při čekání na to, kdy přijde.

Zároveň nutí uživatele nosit neustále telefon při sobě a každou chvíli ho kontrolovat. Sami uživatelé si zároveň stěžují na to, že aplikace nedodržuje časová pásma, a tak vám může upozornění při cestování přijít například ve 3 ráno.

V neposlední řadě není pro každého. Přece jen se chceme ostatním prezentovat v co nejlepším světle, a není zrovna lichotivé mít několikrát za sebou fotku z gauče, zatímco ostatní pořád něco podnikají. Nutit se do aktivit kvůli tomu, abychom se jednou denně pro ostatní vyfotili, nás může držet pod konstantním tlakem.

Registrace na BeReal

BeReal funguje jako mobilní aplikace a stáhnout jí lze v obchodě Apple Store nebo Google Play. Funguje tak jak na operačních systémech iOS, tak Android. Pro registraci je potřeba zadat telefonní číslo, jméno a zvolené uživatelské jméno.

V rozhraní aplikace budete následně požádáni o přístup ke kontaktům. Aplikace pak automaticky mezi vašimi přáteli nejde uživatele BeReal a umožní vám rychlý přístup ke sdílení a obsahu ostatních. Máte také možnost sdílet fotografie veřejně s cizími lidmi, což lze upravit před publikováním příspěvku.

Budoucnost BeReal

Sociální síť, která si získá během krátkého časového období velkou masu uživatelů musí nutně vytvořit nějaký monetizační model. Bude záležet, jak k tomu přistoupí BeReal, která je založena na „obyčejných dnech“ bez influencerských pozlátek.

Zajímavastí může být případ aplikace Beme, kterou koupila CNN a chtěla vytvořit sociální síť založenou na zpravodajství, krátkých videích bez editací a filtrů. Bohužel se jim nepodařilo naplnit cíle a aplikaci stáhli z trhu. To se ale odehrálo už v roce 2016/2017. Nyní je postoj k videím i přístup uživatelům k sociálním sítím trochu jiný.

Zakladatel portálu, podnikatel a digitální nomád. Specialista na SEO optimalizaci, který experimentuje se sociálními sítěmi. Baví ho internetové trendy, budoucnost technologií a start-upový svět.