Platforma Pinterest vydala v roce 2022 nástroj pro tvorbu koláží Shuffles. Aplikace se dostala ihned do top žebříčků App Store, a to především díky skutečnosti, že příspěvky ve stylu koláží se na TikToku stávají virálními. Sociální síť Shuffles od Pinterestu umožňuje kreativní vyjádření a sdílení vizuálního obsahu, které hojně využívá především generace Z.

Co je Shuffles

Aplikace Shuffles je oficiálně prvním produktem testovaným pod vedením nového CEO Pinterestu Billa Readyho a přišla v době, kdy se mnoho sociálních sítí snaží vytvářet aplikace, které replikují formát TikTok videí. Jde o aplikaci sociálních médií pro vytváření interaktivních koláží.

Shuffles se zaměřuje především na mladší demografické skupiny, které začínají využívat sociální sítě nejen pro nahlédnutí do svého soukromí a sdílení zajímavostí ze svého života, ale především pro vlastní sebevyjádření. Ukrývá ale také velké potenciální možnosti digitálního marketingu, protože nabízí objevování produktů přirozeným způsobem, nikoli prodejním.

Vznik a historie Shuffles

Původně byla aplikace spuštěna pouze v rámci týmu Pinterest. Zaměstnanci začali zvát své přátele a přes další sdílení se zvedl její organický dosah. Přestože Shuffles fungoval pouze na principu invite-only, vyšplhal se rychle na přední příčky žebříčků App Store.

Inovační tým “TwoTwenty” využil své zkušenosti, aby našel díru na trhu a statistiky jednoznačně dokazují, že se jim to podařilo.

Aplikace Shuffles byla spuštěna na konci července 2022 a za měsíc zaznamenala 211 000 stažení pro iOS, z čehož 160 000 bylo z USA. Sensor Tower odhaduje, že aplikace zaznamenala během této doby přibližně 338 000 instalací.

Jak funguje Shuffles

Základním konceptem Shuffles je usnadnit uživatelům aktivně vytvářet věci na sociálních sítích, než aby pouze bezmyšlenkovitě procházeli kanály a obsah ostatních sledujících.

Aplikace umožňuje uživatelům vytvářet vlastní koláže za pomoci knihovny fotografií Pinterestu nebo vlastních fotografií. Jedna z chytrých funkcí umožňuje vystřihovat objekty z vlastních fotografií, nástěnek na Pinterestu nebo hledání nových tématických pinů.

shuffles pinterest koláže

K obrázkům se dají přidat efekty, zajímavé pohyby, nálepky nebo různé barevné motivy a filtry. Koláže vytvořené na Shuffles lze sdílet přímo na Pinterestu. Uživatelé mají také možnost uložit si koláže do svých telefonů, posílat je přátelům a sdílet je následně na jiných sociálních sítích. Existuje také možnost sdílet je vyhrazené komunitě za pomocí hashtagů.

Příležitost monetizace pro brandy

Na každý kousek koláže na Shuffles je možné kliknout. Aplikace se automaticky propojí s externím webem, internetovým obchodem nebo účtem Pinterest, ze kterého položka nebo předmět pochází. Pro značky může představovat interaktivní obsah novou příležitost, jak zaujmout širší publikum a přivézt je z aplikace na vlastní web.

Pomoci s tím může například funkce ReShuffles. Ta umožňuje uživatelům remixovat obsah, který v aplikaci najdou. Všechny ReShuffles obsahují odkaz na původního tvůrce, takže čím víc obsahu, tím větší viditelnost, zpětné odkazy, organický dosah a návštěvnost.

Registrace na Shuffles

Mezi zajímavosti patří jednoznačně Registrace na Shuffles, která měla svá vlastní striktní pravidla. Uživatelé potřebují kód pozvánky, aby se do aplikace dostali. Ten mohou získat pouze od stávajícího uživatele, který má k dispozici dohromady pět pozvánek ke sdílení.

Co se týče historie zvacích kódů, byly často používány k podpoře poptávky po nových produktech poté, co zaznamenaly na počátku 21.století obrovský úspěch při růstu nového e-mailového systému Google Gmail.

V pozdějších letech se od nich ale upustilo, protože se použití zdálo méně autentické. To z toho důvodu, že se staly pro obchodníky s aplikacemi nástrojem, jak tlačit uživatele do zveřejnění příspěvků na sociální média výměnou za časný přístup k novému produktu. Na Pinterestu však nebylo použití zvacího kódu vázáno na žádný požadavek, pouze bylo potřeba znát někoho, kdo pozvánku vlastní.

Ze strany Pinterestu to byl skvělý tah. Lidé se zaměřili především na konverzaci o tom, jak získat kód, kde ho koupit, jak prodat a málokteré recenze tak mluvili o uživatelské zkušenosti. Mnoho potenciálních uživatelů lákal také fakt, že se jednalo o aplikaci, kam se dostanou jen někteří.

Nyní je už Shuffles přístupný široké veřejnosti. Podmínkou je mít zařízení s nejnovějším operačním systémem iOS a vlastní účet na Pinterestu. Aplikaci lze stáhnout v Apple Store.

Podívejte se, jak používat Shuffles.

Zakladatel portálu, podnikatel a digitální nomád. Specialista na SEO optimalizaci, který experimentuje se sociálními sítěmi. Baví ho internetové trendy, budoucnost technologií a start-upový svět.