Existuje hned několik způsobů, jak se váš Instagram může stát úspěšným. Mezi jeden z nich patří správné využívání hashtagů. Hashtagy na Instagramu vám můžou, pokud je umíte originálně vymyslet a správně používat, přinést spoustu nových sledujících. Tedy můžete získat instagramový úspěch, na který byste jinak nedosáhli. Základní otázka tak zní: Jak používat hashtagy na Instagramu?

Co je hashtag

Hashtag je slovo či slovní spojení uvozené symbolem #, které se používá na sociálních sítí k označení toho, o čem příspěvek je či co obsahuje.

Pokud uvidíte na internetu symbol # ve spojení s nějakým slovem či slovním spojením, pravděpodobně se bude jednat o hashtag. Ten se typicky využívá na sociálních sítích. Svou slávu získal především díky Twitteru. Postupně se ale dostal i na další sociální sítě. Když se nyní řekne hashtag, asi každý si jej spojí ale s Instagramem.

Hashtagy jsou využívány pro jednoznačná označení vašeho příspěvku. Jedná se o krátká slova, hesla, díky kterým se váš post dostane do skupiny se stejným označením. Snadno tak s jejich pomocí můžete najít příspěvky podobných témat. To využívají nejenom klasičtí uživatelé sociálních sítí, ale i mikro influenceři či marketingy velkých firem.

Jak napsat hashtag

Při označení vašeho příspěvku nejde pouze o to, vymyslet pro něj vhodná hesla. Hashtag se neobejde bez svého typického speciálního symbolu #. Ten můžete napsat hned několika způsoby:

 • levý Alt + Ctrl + X
 • Alt Gr + X
 • levý alt + 35
 • Shift + 3 – pokud máte přepnuto na anglickou klávesnici

Základ hashtagu, speciální symbol, již máme. Jak ale vymyslet ta správná hesla, která na první pohled zaujmou a nebudou nicneříkající?

Jaké hashtagy používat

Ještě před výběrem těch správných slov byste si měli ujasnit, zda svým účtem a příspěvky chcete zaujmout domácí, nebo spíše zahraniční uživatele. I to je jeden z bodů, které musíte při vymýšlení brát v potaz. S českými slovy se v zahraničí neprosadíte.

Naopak, pokud chcete cílit spíše na domácí sledující, český jazyk je příjemnou změnou, kterou Češi jistě uvítají. Pokud chcete přilákat na svůj profil české sledovatele na Instagramu, je vhodné používat české hashtagy.

Ty nejlepší hashtagy by měly vyvolat zvědavost co nejvíce lidí, bez ohledu na jejich pohlaví, věk či zájmy. Mít by měly především zajímavý obsah, který vystihne váš příspěvek či fotografii. Nejpopulárnější hashtagy či přílišná obecnost vám popularitu nepřinesou, neboť se ztratí v nepřeberném množství příspěvků se stejným označením.

Algoritmus vám spíše pomůže ve větším dosahu příspěvku, když budete používat kombinaci hodně používaných hashtagů a málo používaných hashtagů.

I při vkládání hashtagů musíte dávat pozor na různá omezení. Nevyužívá se diakritika a nepochodíte ani se speciálními znaky či mezerami. Slova se píší dohromady. Psaní číslic je přípustné.

Generátor hashtagů

Vaše nápady nejsou bezedné, a tak se snadno může stát, že budete mít pouze několik málo hesel, která by se dala reálně využít. A právě proto existují aplikace, které vám s generováním hashtagů pomůžou. Stačí, abyste zadali nějaké slovo, a již se vám budou sypat další hesla inspirující se vašim zadáním.

Pro výběr zahraničních slov můžete využít nástroj Display Purposes.

Mezi generátor hashtagů, který si hravě poradí s češtinou, pak patří třeba mobilní aplikace Leetags.

Zakázané hashtagy

Při tvorbě instagramových hashtagů byste si měli dát pozor také na ty zakázané. Existují zakázaná slova a přímo seznamy těchto slov, které Instagram buď trvale, nebo pouze na několik týdnů či měsíců, nepovoluje. O jaká slova se jedná můžete zjistit v každoročně aktualizovaném seznamu, který Instagram poskytuje.

V případě užití blokovaných slov bude váš příspěvek automaticky odstraněn. Využívání hashtagů z kategorie nevhodných a celkově pak postování příspěvků nevhodné tématiky může vyvolat skrytí vašich příspěvků před těmi, kdo vás nesledují. Zároveň může algoritmus Instagramu omezit vaši viditelnost i pro ty, kdo již patří mezi vaše sledující.

Nejpoužívanější hashtagy

Hashtagy propojují lidi po celém světě. Jednoduchým slovům v různých jazycích často rozumí kdokoliv, bez ohledu na svůj mateřský jazyk. Hashtagy taktéž spojují i místa. 

Hashtagy v Česku

Na česká slova si při vkládání hashtagů Češi evidentně moc nepotrpí. I přesto, že rádi označují svou rodnou zem i hlavní město, neděje se tak v jejich rodném jazyce. Populární hashtagy jsou především v angličtině. Podívejte se sami, jaká slova u českých uživatelů Instagramu patří na první místa.

 • #love
 • #prague
 • #czech
 • #czechrepublic
 • #praha

Hashtagy v zahraničí

Přehled těch nejpoužívanějších a nejpopulárnějších hashtagů, které používá celý svět, je stejně jako česká hesla, propojen s láskou. Objevuje se zde také jídlo, krása nebo umění.

 • #love
 • #instafood
 • #fashion
 • #beautiful
 • #happy

Oblíbené české hashtagy

Pokud chcete tvořit české publikum na svém Instagramu, pak doporučujeme používat české hashtagy. Samozřejmě můžete využít i anglické, ale když je promixujete s nějakými českými, budete mít jistotu, že vás začnou spíše sledovat Češi.

Mezi nejoblíbenější české hashtagy patří:

Unikátní: #vscocze #fotkukazdejden #fotkyplnekysliku #minveciviczazitku

Cestovatelské: #dnescestujem #vylet #ceskarepublika #cesko #cestovani #turistika

Fitness: #trenink #trenujemy #joganapohodu #bojzanovytelo #dnescvicim

Krása: #kosmetika #krasa #vlasy #nehty #obleceni #prirodnikosmetika #dnesnosim #modelka

Ostatní: #mnam #snidane #laska #instamama #rodina #domov #vikend

Hashtag strategie

hashtag strategie

Praktická příručka, která obsahuje know-how jak používat hashtagy, abyste získali více sledujících a více interakcí. Hashtagy hrají na Instagramu zásadní roli. Využijte jejich potenciálu. Používejte správné hashtagy. Vytvořte si strategii pro svůj profil.

Pomáháme jednotlivcům i firmám lépe komunikovat, budovat značku i prodávat na sociálních sítích. Naším cílem je ukázat vám, co na socialu funguje a co naopak nefunguje.