V posledních měsících se online přenosy stávají velmi oblíbenými. Pokud máte sami chuť předat svá slova širšímu publiku přes livestream, čtěte dál. V následujících řádcích se dozvíte, jak na to. Jakou platformu nebo program zvolit pro živé vysílání, jaké vybavení se vám bude hodit a na co si dát pozor? Velmi častou možností jak vysílat živě na internetu je prostřednictvím sociálních sítí. Není to však jediná možnost.

Jak vysílat online

Pokud se rozhodnete vysílat živě na internetu, jednou z nejdůležitějších věcí je vědět, jaký program na streamování (video/audio přenos) použít. Velmi snadné a osvědčené je použití OBS studia.

OBS studio

OBS (Open Broadcaster Software) je určený na streamování a nahrávání obrazovky počítače. Podporují ho operační systémy Windows, macOS a Linux. Umožňuje záznam ze zdroje nebo ze vstupního zařízení v reálném čase, kompozici scény, kódování, dekódování, nahrávání a živé vysílání.

OBS studio

Streamlabs

Streamlabs je software pro živé vysílání, který spojuje OBS s interakcemi diváků, správou chatu a dary. Distribuuje obsah svých uživatelů na platformy, jako jsou Twitch, YouTube Live a Facebook Live.

open broadcast software

Vysílání přes sociální sítě

Nejoblíbenější a nejčastější metodou je živé vysílání přes sociální sítě. Není potřeba instalace speciálních programů nebo aplikací a uživatelsky je to velmi jednoduché. I pro posluchače se jedná o pohodlný způsob, protože většina lidí má v dnešní době k sociálním sítím přístup. Využít můžete vysílání nejen přes Facebook, Instagram neob YouTube, ale i přes TikTok nebo Twitch.

Facebook

Díky velké koncentraci lidí, a také jednoduchosti použití, je výhodné dělat živý přenos právě přes Facebook. Jak streamovat na notebooku a jak na živé vysílání na mobilu?

Živé vysílání z mobilu

Zde můžete vysílat pomocí aplikace Facebook pro iOS nebo Android. Můžete si také vybrat, kde budete vysílat. Zda to bude na vašem profilu, stránce nebo události. V oznamovacím poli vyberete tlačítko Živě a přidáte ke svému příspěvku popis a název. Můžete také označit své přátele nebo přidat náladu a aktivitu. Pak už stačí klepnout na Zahájit živé vysílání.

Živé vysílání z notebooku

Otevřete si stránku facebook.com/live/producer a vyberte si, zda chcete vysílat hned nebo naplánovat vysílání na později. Můžete zde nastavit název, kdo všechno může váš obsah vidět nebo například minimální věk sledujících.

Před vysíláním nezapomeňte potvrdit použití kamery. V nastavení si před vysíláním můžete zkontrolovat, zda je vše nakonfigurováno v pořádku. Pak už stačí jen zmáčknout tlačítko Vysílat živě. Vysílání na notebooku přináší i další výhody. Můžete použít sdílení obrazovky, přepínat mezi obrazovkami nebo třeba přidávat grafiku.

Instagram

Instagram je dalším oblíbeným místem pro živé přenosy. S vašimi sledujícími se můžete spojit až na hodinu a ovládání je také velmi lehké. Kdekoliv v kanálu přejeďte prstem doprava a posuňte se dolů na Živě, kde klepnete na tlačítko. Nahoře vidíte počet sledujících a dole komentáře, na které můžete po klepnutí reagovat. Po skončení stačí v pravém horním rohu klepnout na Konec.

instagram live živě

TikTok

Další možností, jak vysílat živě na internetu, a to především pro mladší publikum, je přes TikTok. Jak udělat online přenos v této aplikaci? V tomto případě nemůže vysílat živě každý uživatel. Musíte splňovat určité podmínky. Váš profil musí být registrován a schválen a musíte mít více než 1000 odběratelů. Aplikace funguje na iPhone a Android.

Po přihlášení do účtu stiskněte tlačítko „+“ a přepněte se do módu Live. Můžete vyplnit název vysílání a vybrat mezi jazyky angličtina a ruština. Poté stačí kliknout na Živě v dolní části obrazovky a jste online. Při vysílání můžete sledovat počet diváků, reakce i čas streamu.

Twitch

Oblíbenou platformou pro živé vysílání, a to především pro hráče počítačových her, je Twitch. Umožňuje velmi dobrou koordinaci při sdílení obrazovky, přenosu hry, vizuální i audio stránky a koncentruje se na ní hlavně hráčská komunita.

Co se Twitche týče, je potřeba mít celkem dobré připojení k internetu, a také kvalitní mikrofon a videokameru. Vysílat jde nejen přes počítač, ale také lze použít přenos z Xboxu nebo Playstationu.

twitch

YouTube

Velmi často jsou živé přenosy vysílány právě přes tento největší server pro sdílení videí. Tvůrci využívají možnosti spojit se se svými odběrateli online, komunikovat s nimi a nabrat další sledující. Jak vysílat živě na YouTube?

Živé vysílání z mobilu

Spusťte si aplikaci a ve spodní části zmáčkněte na Vytvořit „+“ – Vysílat živě. Vezměte na vědomí, že pokud vysíláte poprvé, může aktivace živého vysílání trvat i 24 hodin. Až bude funkce aktivována, můžete vysílat okamžitě. Také musíte mít více než 1000 odběratelů.

Následně můžete upravit název a popis přenosu, omezit věk sledujících, upravit možnosti chatu nebo vysílání zpeněžit. Poté stačí klepnout na Spustit a můžete začít.

Živé vysílání z notebooku

Na notebooku platí ta samá pravidla, jako na mobilu. Dávejte si pozor, aby vaše webová kamera byla kompatibilní s prohlížeči Chrome 60 nebo novějším anebo Firefox 53 a novějším.

Živé vysílání bez sociálních sítí

Především kvůli časté práci z domova se velmi rozšířila popularita dalších aplikací, přes které je možné se online spojit například se svými kolegy. Nejběžněji se ve firmách i na školách používá:

  • Zoom,
  • Skype,
  • Microsoft Teams.

Můžete zde komunikovat s ostatními, pořádat schůzky, sdílet obrazovku a kalendář, prezentovat apod.

Zoom

Prostřednictvím Zoomu může v základní verzi společně komunikovat 100 lidí s časovým omezením 40 minut. Pro delší vysílání bez přerušení a získání více funkcí je potřeba si pořídit placenou verzi Pro.

V současnosti je Zoom jednou z nejoblíbenějších služeb na virtuální setkávání. Můžete přes něj učit kroužek angličtiny, vést vysokoškolskou hodinu, nebo uspořádat webinář. Umožňuje sdílení obrazovky, zvuku, využití whiteboard, online stream na YouTube, jednoduché přepínání zobrazení účastníků, komunikaci v chatu a mnoho dalšího.

jak vysílat živě vybavení

StreamYard

Oblíbeným programem je také StreamYard. Je to streamovací studio přímo v prohlížeči, které můžete použít ke spojení s ostatními, sdílení, ale také přímému streamování na Facebooku, YouTube, LinkedIn, apod.

streamyard aplikace pro živé vysílání

Vybavení na stream

Vědět, přes jakou sociální síť nebo program budete živě vysílat, je základ. Při streamování se ale neobejdete bez potřebného vybavení.

  • Určitě budete potřebovat zařízení, ze kterého budete vysílat. Může to být notebook, stolní počítač, mobilní telefon apod. Zkontrolujte, jestli vám ale mobilní telefon nebo tablet umožní využít veškeré funcke, které budete potřebovat.
  • Neobejdete se se zpravidla bez kamery. Většina počítačů má kameru již vestavěnou, ne vždy ale příliš kvalitní. Vyplatí se proto pořídt si externí kameru s vysokým rozlišením a připojit ji externě. Ideální je v tomto případě digitální kompakt.
  • Hodit se vám bude také mikrofon a sluchátka. Posluchači vás lépe uslyší a eliminujete nežádoucí zvuky.
  • Pro váš lepší a jasnější vzhled na streamu můžete využít i studiová světla. Ne vždy jsou světelné podmínky pro vysílání nejlepší, externí světla tento problém jednoduše vyřeší. Pracovat můžete i s přirozeným světlem, sedejte se blízko oken. Externí světla pro YouTubery najdete i na AliExpressu anebo aplikaci Wish za minimální náklady.
  • Využít můžete také střihovou kartu, herní monitor, klávesnici a myš a další doplňky. Nezapomínejte také na vhodnou ergonomickou židli.

Vždy ale pečlivě vyzkoušejte, jestli vše funguje, jak má, ještě před vaším vysíláním. Vyhnete se tak zbytečným problémům.

Nejčastější otázky a odpovědi

Přestože už máte vše nachystané a máte potřebné vybavení a víte, možná vás ještě stále napadají další otázky, jak vysílat živě na internetu. Jaké jsou ty nejčastější?

Zvládne mé internetové připojení živé vysílání?

Pro online vysílání budete samozřejmě potřebovat kvalitní a rychlé připojení k internetu.  Při streamování her např. pamatujte na to, že budete potřebovat kapacitu na vasílání a hraní her zároveň. Při nedostatečném internetovém připojení se bude vysílání sekat, zpožďovat, nebo nebude prakticky vůbec funkční.

Rychlost vašeho připojení si můžete změřit online na různých webových stránkách, např. na rychlost.cz. Zjistíte rychlost stahování (download) a nahrávání (upload) dat, odchylku odezvy apod.

Rozumná rychlost připojení pro fungování livestreamu je 720p30.

  • 720p30 (1280×720): Download minimálně 1.25 Mbps. Upload minimálně 6 Mbps.
  • 1080p30 (1920×1080): Download minimálně 2.75 Mbps. Upload minimálně 13 Mbps.

Na platformě Twitch při rozlišení 1280 x 720 a rychlosti 30 fps potřebujete minimální rychlost downloadu 3.6 Mbps.

Pokud budete streamovat živé vysílání z mobilního telefonu, pak můžete vysílat přes LTE (funkční i 5G a občas 4G). Lepší je však být na stabilní vysokorychlostí WiFi. I v případě vysílání přes mobilní data se orientujete dle rychlosti download a upload.

rychlost internetu

Jak být dobrý streamer?

Abyste se stali úspěšnými streamery, můžete se zaměřit na dvě věci. Na technickou stránku vašeho vysílání a na obsahovou. Jistě je dobré, aby bylo vysílání kvalitní, s jasným obrazem, čistým zvukem, nesekalo se apod.

Zároveň je ale nutné, abyste měli ostatním co předat. Buďte originální, nekopírujte jiné tvůrce, sledujte aktuální témata a inspirujte se jimi. Komunikujte se svými posluchači a fanoušky a vyzkoušejte různé formy propagace, aby o vás vědělo co nejvíce lidí. Před živým vysíláním si připravte alespoň hrubý plán toho, o čem chcete hovořit. Zeptejte se na zpětnou vazbu, ať víte, v čem se zlepšovat.

Pamatujte na to, že vše chce čas. Asi se nestanete úspěšným ze dne na den, poučte se ale ze svých nezdarů, využijte je pro svůj růst a naučte se, jak vysílat živě na internetu jako profesionál.

Jak streamovat hry?

Pro streamování her budete potřebovat počítač nebo notebook. Zaměřte se na to, aby měl dostatečný výkon a zkontrolujte si, zda máte kvalitní připojení k internetu. Pokud budete používat herní konzoli, pořiďte si také kartu pro záznam vašeho videa, která jej po připojení odešle do počítače, na kterém budete vysílat živě. Vhodným programem na streamování her je OBS studio, které nabízí mnoho funkcí.

Před vysíláním si dejte pozor na autorská práva tvůrce hry. Nedovoleným užíváním díla byste mohli do jeho práv totiž zasáhnout. Zkuste vyhledat licenční podmínky hry a zjistěte, zda streamování nezakazují. Vyhnete se zbytečným problémům.

Pomáháme jednotlivcům i firmám lépe komunikovat, budovat značku i prodávat na sociálních sítích. Naším cílem je ukázat vám, co na socialu funguje a co naopak nefunguje.