Flatlay fotky jsou již několik let oblíbeným trendem na Instagramu. Není se čemu divit, Instagram je vizuální platforma a jeho uživatelé mají rádi zajímavé fotky. Flatlay jsou jednoduché a přesto na nich můžete naplno popustit uzdu své fantazii a kreativitě. Takové fotky můžete použít jak na sociální sítě, tak na váš web nebo e-shop. Na následujících řádcích se dočtete, co je flatlay a jak ji správně nafotit.

flatlay pozadí kreativní

Co je flatlay

Flatlay je produktová fotografie nafocená seshora, z ptačí perspektivy. Dobrá flatlay se pozná tak, že skrz fotky vypráví příběh vaší značky nebo produktu a popisuje daný okamžik. Produkty, které spolu fotíte by měly ladit. Flatlay fotky jsou nenáročné. Nepotřebujete na ně žádnou drahou techniku, stačí je vyfotit na mobil ve správném formátu, upravit je a zveřejnit.

Co je to flatlay již víte, teď si povíme jak na flatlay.

flatlay pro recepty

Jak udělat dobrou fotku na IG

Flatlay fotky můžete použít na focení jakéhokoliv produktu. Ať už přemýšlíte, jak fotit kosmetiku, oblečení nebo knihu, s flatlay neuděláte nikdy chybu. Stačí vám k tomu znát a dodržovat několik základních principů.

Vyprávějte příběh

Zvolte si téma, které bude vaše fotografie prezentovat. Pohoda při čtení, stolování, krása líčení. Díky flatlay můžete ostatním představit cokoliv budete chtít – oblečení, kosmetiku, šperky, doplňky, telefon…

Flatlay nejsou primárně o prodeji, ale o atmosféře. Ukazujte skrze fotky příběh, který stojí za vaším produktem a nalaďte lidi na stejnou vlnu. Vaše fotky by měly odrážet vás jako osobnost nebo firmu. Vaše hodnoty. Díky použitým předmětům na fotce by mělo být poznatelné, že reprezentují vás. Příběh vzbuzuje emoce. Pokud bude na vaší fotce chybět, bude to jen aranžmá věcí s nulovou přidanou hodnotou.

Vyberte správný formát

Před tím, než začnete rozmisťovat rekvizity a tvořit tak obraz vaší flatlay, rozhodněte se, pro jaký formát obsahu je fotka určena. Pokud ji zveřejníte na Instagramu ve feedu, ideální je formát 5:4, případně čtverec 1:1, který je flexibilní. Pokud chcete použít fotografii v Instagram Stories, zaměřte se na formát 9:16.

Můžete samozřejmě fotky vyfotit „nějak“ a na Instagramu se vám z toho udělají ořezky v požadovaném formátu. Problémem ale je, že pracně vytvořená kompozice takto zanikne, fotka bude nemastná neslaná a vy budete pravděpodobně zklamaní.

Připravte vhodné pozadí

Flatlay pozadí by mělo být jednoduché, ideálně bílé nebo šedé, aby na něm vynikly vaše produkty. Barevné nebo vzorované pozadí by mohlo strhávat pozornost na sebe a vyfocené předměty by tak mohly snadno zaniknout. Pokud ho přesto použijete, zaměřte se na to, jestli se na něm předměty neztrácejí. Oči zákazníků by měly primárně přitahovat vaše produkty na fotce.

Foťte na rovné ploše, aby se nestalo, že vám předměty padají a nezůstávají na tom místě, na kterém je chcete mít. Zároveň ideálně foťte na denním světle, které dává flatlay fotografiím nejhezčí odstín a při denním světle také nehrozí, že se vám u předmětů budou tvořit stíny nebo bude fotka tmavá a nevzhledná.

Určete jeden hlavní předmět

Uprostřed flatlay, v centru dění, by se měl nacházet hlavní předmět, který by měl upoutat pozornost. Tímto předmětem by měl být váš primární produkt. Kolem tohoto produktu následně přidávejte menší předměty a rekvizity, které vám pomohou dokreslit atmosféru a sdělit světu váš příběh.

Produkty a doplňkové předměty na flatlay vybírejte tak, aby se držely předem daného barevného schématu. Fotky musí být vzdušné a ne přeplácané. Nedávejte proto předměty moc blízko sebe a nesnažte se jich zakomponovat co nejvíc. I v tomto případě platí, že v jednoduchosti je krása. Člověk, který fotku uvidí, by měl na první pohled vědět, co jste jí chtěly sdělit nebo na jaký hlavní produkt by se měl zaměřit.

Upravujte a inspirujte (se)

Pokud je to potřeba, upravte si fotografie v k tomu určených aplikacích, jako je Photoshop, Canva, Snapseed, Pixlr. Budete-li fotky zveřejňovat na Instagramu, může úprava fotek před zveřejněním proběhnout rovnou tam. Přidejte jas, filtr, barevnost nebo třeba kontrast.

Nenapadá-li vás, jak vytvořit flatlay fotku nebo jaké rekvizity na ni použít, tak se inspirujte. Podívejte se na hashtagy:

  • #flatlay
  • #flatlays
  • #flatgrid
  • #flatlayoftheday
  • #flatlaystyle
  • #flatlayphotography
  • #flatlaysquad
  • #flatlaylove
  • #flatlaypicture
  • #flatlay_photographers

Zdrojem inspirace vám může být nejen Instagram, ale třeba i Pinterest.

flatlay inspirace

Co je flatlay pro vaše podnikaní

Co je flatlay pro vaše podnikání? Díky flatlay fotkám může vaše podnikání dostat čerstvý vítr. Tento typ fotografií vám pomůže sjednotit váš Instagram feed a přitáhnout k vašim produktům oči zákazníků. Skrz flatlay můžete vyprávět váš příběh, aniž byste museli složitě hledat vhodná slova.

Flatlay vám pomůže prodávat vaše produkty, aniž byste zákazníky tlačili ke koupi. Pokud máte založený obchod na Instagramu, můžete na svých flatlay fotkách, označovat vaše produkty, takže si je vaši zákazníci automaticky zobrazí u vás na webu. Fotky můžete použít i rovnou na váš e-shop, ušetříte si tedy práci s přefocováním vašich produktů.

Autorka tištěných i elektronických knih, kterou baví posouvat vlastní hranice. Zkoumá a testuje marketingové nástroje a na sociálních sítích se cítí jako ryba ve vodě. Píše pořád. Prsty jí běhají po klávesnici v pracovním i volném čase.