Sociální síť TikTok

TikTok je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých videí na téma tancování, karaoke, dovednostní kreakce či vtipné skeče.

Co je a jak funguje TikTok

TikTok je vyvíjen čínskou společností ByteDance (původně se aplikace jmenovala Musica.ly) a jedná se o největší konkurenci Facebooku a Instagramu na poli sociálních sítích.

TikTok byl 2. nejstahovanější aplikací v roce 2019 (738 milionů stažení).

Téma marketing na TikToku a influenceři je velmi kontroverzní téma. Nesmyslnost většiny videí pro starší generaci zatím platformu staví do zábavního průmyslu než-li obchodního.

Uživatelé na TikTok

  • Sociální síť TikTok používá v České republice 1,1 milionů lidí.
  • Sociální síť TikTok však ovládla Generace Z a miléniálové.
  • Nejvíce uživatelů na TikTok je věková skupina 13 – 24 let.
  • V České republice používá TikTok 22% lidí ve věku 16 – 24 let a pouze 8% lidí ve věku nad 16 let. Více než polovina Čechů na TikToku je starších 18 let.

Zajímavosti o TikTok

V únoru 2019 vyměřila americká Federální obchodní komise společnosti Musical.ly pokutu ve výši 5,7 miliardy dolarů za nedbalé nakládání s uživatelskými daty dětí a zpřístupnění nevhodného obsahu nezletilým.

Další pokutu dostal TikTok, kdy uniklo 6000 osobních dat nezletilých uživatelů v Jižní Koreji, kde za to společnost obdržela pokutu ve výši 160 tisíc dolarů.

25,5 milionu lajků nasbíralo nejoblíbenější video TikToku v roce 2020. Jeho autorem je tiktoker Justmaiko. V krátkém videu tancuje velký kluk a v něm malý kluk na jezdících schodech, klip zachycuje lesk i bídu TikToku. Video akcelerovalo trend virálního tanečku.

Během roku 2020 se v USA zdvojnásobil počet uživatelů TikToku starších 18let (z původních 14,2 milionů na 28,8 milionů, dle dat Comscoru).

738 milionů lidí si stáhlo TikTok do telefonu v roce 2019 a už tehdy to byla druhá nejstahovanější aplikace roku.

Za první čtvrtletí roku 2020 si TikTok stáhlo 315 milionů lidí, což je rekordní stažení napříč všemi mobilními aplikacemi.

5 milionů dolarů vydělala v roce 2019 tiktokerka Addison Rae Easterling (v roce 2021 je jí 20 let). Její videa denně sleduje více než 57 milionů fanoušků. Addison se rozhodla spustit vlastní kosmetickou značku s názvem Item Beauty.

82,4 milionů fanoušků má nejsledovanější tiktokerka Charli D’Amelio.

Českému TikToku kraluje Ondy Mikula se 7,1 milionu fanoušků. Mezi další české vlivné tiktokery patří Adam Kajumi, Mína, Naty Hrychová.

350 tisíc dolarů vydělal virtuální koncert kanadského zpěváka The Weekend, který přispěl na konto neziskové organizace podporující vězně neprávem odsouzené za trestné činy. Koncert proběhl na TikToku v srpnu 2019 a vidělo ho přes 2 miliony lidí.

 

Online kurz: Jak na TikTok

Obsáhlý průvodce pro sociální síť TikTok. Vše, co potřebujete vědět o TikToku – ať už jste uživatel, začínající mikroinfluencer, marketingový junior, ředitel obchodního oddělení anebo šéf a zakladatel brandu s cílem zviditelnit se na internetu.

Články o sociální síti TikTok