Už jste v minulosti uvažovali o založení blogu, ale nejste si jistí, kterou platformu zvolit? Máte profil na sociálních sítích a chcete ho doplnit o web nebo blog? Jak založit blog zdarma a vydělávat? Jednoduše bez nutnosti programovat nebo cokoli složitě nastavovat?

Nemusíte zoufat, založení blogu je snadnější než se na první pohled může zdát. A navíc vám otevírá možnosti, jak vydělávat pomocí blogu ještě více. Je to výborný doplněk k sociálním sítím.

Proč si založit blog?

Přistihli jste sami sebe, jak bloumáte nad otázkou, že byste chtěli vytvořit blog? Možná už máte nějaké sledující na sociálních sítích a teď přemýšlíte jak vydělat peníze. Pouze s profilem na Instagramu to nejde tak jednoduše jako když máte i webové stránky.

Pro začátek stačí blog! Obsah navíc můžete trochu duplikovat. Popisek z příspěvku na Instagramu lze rozšířit a můžete mít hotový první blogový článek.

Důvodů, proč založit blog může být několik. Blog můžete využívat jako:

 • Osobní portfolio
 • Deník
 • Propagace vašeho umění (například od malování po kreativní psaní)
 • Rozcestník pro své fanoušky
 • Platforma, kde máte zveřejňujete rozšířený obsah (recenze, články,…)

A tak dále, a tak dále. Sto lidí, sto chutí. A tak záleží čistě na vás, čemu byste se chtěli na blogu věnovat a případně sdílet. Důležité je určit si svoji cílovou skupinu, kdo budou vaši čtenáři.

Propojení sociálních sítích s blogem

Influencer marketing už není pouze o sociálních sítích, ale pokud máte i relevantní blog a čtenáře, můžete získat vysokou přidanou hodnotu.

Navíc můžete svůj blog sdílet v profilu na Instagramu, Twitteru, YouTube, LinkedIn nebo TikToku. Na Instagramu můžete sdílet odkaz na blog ve Stories.

Jak vytvořit blog zdarma

Pokud s blogem začínáte, nejjednodušší možností je založení blogu zdarma. Přece jen vstupujete do neznámých vod a nejste si úplně jistí, zda váš blog bude prosperovat, aby se vám finančně vyplatil.

Dnes existuje mnoho blogových platforem, které nabízí vytvoření blogu zdarma bez vstupních poplatků. Mezi nejrozšířenější blogové platformy patří:

 • Blogger.com
 • Webnode.cz
 • Wix.com
 • Tumblr.com
 • WordPress

Každá platforma má své výhody a nevýhody. Pokud si budete zakládat blog zdarma, počítejte s omezenými funkcemi, zcela základní SEO optimalizací a ještě k tomu budete mít na blogu pravděpodobně reklamu. Doménu (tedy www.nazev.cz) budete mít pravděpodobně také reklamní.

Pokud se rozhodnete založit blog na bezplatné doméně, využít můžete například tumblr.com nebo Blogger.com. Obě dvě domény mají již předpřipravené šablony, které si můžete doladit podle svého.

Pokud budujete blog pro své podnikání, určitě se vyplatí investovat několik stovek korun do placené verze blogu, která vám vytvoří profesionální image.

Blog zdarma na WordPress

Nejrozšířenější blogovací platforma na internetu je WordPress. Je to redakční systém, který používá 34,3% všech webů na světě. Ve variantě zdarma si můžete vytvořit blog zdarma. Vhodnější je však nainstalovat WordPress na placený hosting a využít širokou škálu pluginů a profesionálně vypadajíchc designových šablon.

Jak si založit blog ve WordPressu

Založení blogu na WordPressu je velice snadné. Založíte ho přes některého z poskytovatelů hostingu, který má již předpřipravenou instalaci, tudíž vám postačí zakoupit doménu a založení blogu je tak otázkou času.

Přečtěte si návod, jak založit blog na WordPressu. Krok za krokem si jednoduše nastavíte svůj první blog.

Jak začít vydělávat blogováním

Pokud chcete mít blog a zároveň na něm vydělávat, je zapotřebí kvalitní šablony, která přitáhne pozornost diváka.

Tvořte obsah, který bude pro čtenáře zajímavý a originální. Sdílejte své zkušenosti.

Pokud chcete získat návštěvnost z vyhledávačů jako je Google nebo Seznam, je potřeba, abyste se naučili články SEO optimalizovat. Formátujte text atraktivně. Pokud se vám blogování zalíbí, určitě prostudujte i online marketing v části linkbuilding. Jedná se o techniku, která vám pomůže s větší návštěvností.

Vydělávat blogem můžete několika způsoby:

 • Prodej reklamy
 • Affiliate marketing a Lead generation
 • Prodej digitálních produktů, např. e-booků
 • Vytvoření členské sekce
 • Prodej vlastních produktů

Blogování patří mezi nejoblíbenější způsoby, jak si přivydělat peníze na internetu.