Slyšeli jste už někdy o influencer marketingu, ale stále tápete v tom, co je jeho podstatou a o co se jedná? Jak funguje influecer marketing? Proč o něm stále častěji slyšíte a je to snad další typ marketingových aktivit, do kterých byste se měli jako podnikatel nebo značka pustit? Jaké výhody má a které sociální sítě jsou pro něj nejlepší?

Kdo je influencer

Začneme základy. Kdo je vůbec influencer? Odpověď není nikterak složitá, i když zahrnuje poměrně široké spektrum lidí.

Jednoduše řešeno, influencer je osoba, která díky svému postavení působí na své publikum. Může se jednat o celebritu, zpěvačku, blogerku, youtuberku, novináře nebo odborníka ve své profesi. Influencer vydělává peníze na internetu tím, jak a co prezentuje online.

Přesto v praxi chápeme pojem influencer jako označení osoby, která je vlivná na sociální síti či několika různých platformách.

Přestože se nejčastěji influencer marketing spojuje s Instagramem, řada influencerů a mikro influencerů působí na sociální sítí Facebook, YouTube, Twitter, TikTok a dalších.

Co je influencer marketing

A co je potom influencer marketing? Je to strategie, která do svého marketingu zahrnuje právě influencery, jak už z názvu vyplývá.

Zde je ale třeba pamatovat na to, že vysoká čísla followerů např. na Instagramu automaticky neznamenají, že je člověk influencer. K tomu je nutné, aby na své publikum měl opravdu vliv, a byl tak schopen ovlivnit jeho nákupní chování.

Ptáte se, v čem tkví kouzlo influencer marketingu?

V lidech. A jejich myšlení. Tento typ marketingu je totiž silně založen na psychologii.

Vztah influencera a jeho sledovatelů

jak získat sledující na TikToku

Existuje zde totiž vztah influencer-follower, který je velmi silný. Je to pouto, které nutí člověka dělat to, co dělá právě influencer, jednoduše řečeno. Follower totiž k influencerovi cítí náklonnost, důvěřuje mu, jeho názory jsou mu vlastní, cítí závazek podpořit ho ve své činnosti, aby se nejednalo o vztah pouze jednostranný, a proto se jeho chování a nákupní preference mohou měnit v souladu s jeho doporučeními nebo spojením s určitými produkty.

Lidé věří lidem, ne značkám

Dalším důležitým faktem je, že lidé věří lidem. 40 % miléniálů dokonce uvádí, že influencerům věří více než svým přátelům (zdroj). To může být samo o sobě znepokojující, nicméně zde je právě velký prostor pro influencer marketing.

Některým značkám se nikdy za svou existenci nepodaří vybudovat také publikum, jako některým influencerům. Propojení značky se správným influencerem je proto velmi výhodné.

Generace Z

generace X, Y, Z

Generace Z je internetová generace a aktuálně se jedná o přibližně 30% světové populace. Za pár let se bude jednat o nejsilnější ekonomickou skupinu. Podívejte se na některé zajímavé statistiky.

  • 95% používá YouTube, 67% TikTok a 62% Instagram
  • 83% lidí Generace Z nakupuje prostřednictvím sociálních sítí
  • 70% Genrace Z sleduje alespoň jednoho influencera

Jak začít s influencer marketingem

Nejprve si ujasněte, co očekáváte a čeho chceš dosáhnout. Stanovení cílů marketingové aktivity je velmi důležité. Od toho se bude odvíjet strategie a prostředky, které využijete. A samozřejmě, také výběr influencerů. Myslete na to, aby spolupráce s nimi dávala smysl, byla autentická a opravdu prospěšná.

Influencer marketing je nejvíce rozšířený na sociální síti Instagram, Facebook a YouTube. Postupně se dostává i na TikTok, kde bude do budoucna spolupráce zřejmě nejsilnější. Nějaké spolupráce probíhají také na Twitteru.

Spolupráce s influencerem

Nejprve vyhledejte influencery ze své oblasti, vytvořte si interní seznam a následně začněte komunikovat. Před oslovením influencera si zjistěte, zda je skutečně vhodný pro vaši kampaň, zda nepropaguje konkurenční produkty/služby.

S vhodným influencerem si stanovte pevné podmínky spolupráce. Především myslete na to, aby nedošlo k ohrožení pověsti značky. Vše doporučujeme upravit písemnou smlouvou o spolupráci, a to i pro barterové spolupráce.

VZOR SMLOUVY O SPOLUPRÁCI

Slevový kupon 20% na vzor smlouvy ve znění: SITEVHRSTI
Využijte slevy a uplatněte slevový kupon přímo v objednávce.

Spolupráce s influencerem vás také může hodně odlišit od ostatních a přitáhnout pozornost.

Nakonec nezapomeňte na vyhodnocení kampaně a spolupráce s influencery. Pokud došlo k chybám, poučte se z nich do budoucna. Oceňte to, co se povedlo.

Pokud tedy hledáte vhodnou marketingovou strategii pro svůj produkt anebo službu, nemusíte přemýšlet jen o tradičních marketingových kanálech a můžete zapojit také influencer marketing. A pamatujte, že vše je o lidech. Hlavně proto nepodceňte výběr těch, se kterými budete spolupracovat.

Právní úprava influencer marketingu

Právní úprava influencer marketingu se může týkat několika různých aspektů, včetně obchodního práva, práva duševního vlastnictví, práva na ochranu osobních údajů a také právních aspektů souvisejících s reklamou a marketingem.

V České republice je reklamní a marketingová činnost regulována několika zákony a předpisy, které se vztahují také na influencer marketing. To zahrnuje například povinnost jasně označovat placený obsah jako reklamu, zákaz klamavé a zavádějící reklamy a ochranu práv spotřebitelů.

Pokud spolupracujete s influencery, lze důrazně doporučit, abyste upravili ve společné smlouvě s influencerem právě oblast označení vaší firmy, produktu a služby, kterou influencer propaguje.

Zakladatel portálu, podnikatel a digitální nomád. Specialista na SEO optimalizaci, který experimentuje se sociálními sítěmi. Baví ho internetové trendy, budoucnost technologií a start-upový svět.