Převod textu na řeč na TikToku neboli funkce text to speech, je velmi populární. Videa skvěle doplní a předá lidem další informace, aniž by se museli soustředit na čtení titulků. Funkce převod textu na řeč je zdarma a jednoduše si ji nastavíte ve svém účtu. Stačí nahrát video, napsat do něj text a poté vybrat možnost „Převod textu na řeč“.

Co je převod textu na řeč na TikToku

Převod textu na řeč je funkce, která umožní číst titulky ve videu. Lidé, kteří se na vaše videa dívají, se tedy můžou plně soustředit na obsah videa a nemusí svou pozornost tříštit čtením titulků. Ty se předčítají automatickým hlasem.

Text to speech funkci využijete především v případě, že se soustředíte na anglicky mluvící trh. Automatické čtení titulků v češtině není aktuálně (březen 2023) bezchybné. Může se vám ale hodit jako zábavný prvek do vašeho videa a pozvednout vaše sdílení na novou úroveň.

Proč používat převod textu na řeč na TikToku

Přidání automatického hlasu pro čtení napsaných titulků je benefitem nejen pro zrakově postižené uživatele TikToku. Je to zároveň možnost, jak do vašeho videa vložit nový a zajímavý prvek. Videa na TikToku mají být hravá a text to speech je možnost, jak do nich určitou hravost přidat, a zároveň testovat, jak na ni vaši sledující reagují.

@thek1dwonder

No one man should have all this power #texttospeech #fypシ

♬ Lobby Music (Original Soundtrack) – Kahoot!

Jak nastavit převod textu na řeč na TikToku

Nastavení převodu textu na řeč není naštěstí nic složitého. Zvládnete to nastavit za pár minut.

  • Nahrajte nebo vytvořte na TikToku videu, na které chcete text to speech nastavit.
  • V nabídce úprav vyberte možnost „Text“ a zadejte váš text. Poté potvrďte klepnutím na „Hotovo“.
  • Přejděte k vytvořenému textu, na okamžik na něm podržte prst a z objevené nabídky vyberte možnost „Převod textu na řeč“.
  • Pokud vám to TikTok umožňuje, tak zvolte hlas, jakým chcete, aby váš text mluvil.
  • Přehrajte si upravené video, abyste viděli, jak nyní vypadá. Pokud jste spokojeni, můžete ho rovnou zveřejnit.

Co dělat, když vám převod textu na řeč nefunguje

Pokud narazíte na to, že vám funkce text to speech ihned nefunguje, máte několik možností, jak to řešit. Nejdříve si zkuste nainstalovat novou verzi aplikace nebo TikTok z vašeho telefonu odinstalovat a znovu nainstalovat. Problém může být i tím, že nepoužíváte nejnovější operační systém vašeho telefonu.

Pokud používáte nejnovější verzi TikToku i operačního systému vašeho telefonu, přepněte si TikTok do angličtiny (Profil – tři čárky v pravém horním rohu – Nastavení a soukromí – Jazyky) a následně váš telefon restartujte.

Funkce text to speech by vám měla takto naběhnout. Jakmile ji máte k dispozici, můžete si přepnout TikTok zpátky do češtiny, funkce vám již zůstane. Jestli vám žádný z předchozích tipů nepomohl, obraťte se přímo na podporu TikToku.

Voiceover jako alternativa k text to speech

Převod textu na řeč v češtině zatím celkem pokulhává, pokud se vám přesto tato funkce zalíbila, můžete to zkusit i jinak. Použijte funkci voiceover a titulky namluvte jednoduše vy.

Stačí, když nahrajete na TikTok video, přidáte k němu titulky i případné časování jednotlivých titulků. Poté klikněte na „Úpravy zvuků“ a „Záznam“. Jakmile spustíte „Záznam“ a začnete mluvit, nahrané video se vám automaticky spustí a vy se tak budete moct přesně trefit do jednotlivých titulků. Voice-over je skvělé používat i v případě, kdy chcete do videa doplnit nějaké podstatné informace nebo ještě dále okomentovat děj ve videu.

Autorka tištěných i elektronických knih, kterou baví posouvat vlastní hranice. Zkoumá a testuje marketingové nástroje a na sociálních sítích se cítí jako ryba ve vodě. Píše pořád. Prsty jí běhají po klávesnici v pracovním i volném čase.