Discord je uživatelská aplikace, jejíž užívání je neplacené a v zahraničí se těší velké oblibě. Dříve byla používána jako chat pro hráče her, tedy pro gamers. To se ale změnilo během pandemie, kdy na tuto platformu naskočila silná Generace Z a později i Mileniálové.

Nyní na Discordu působí 350 milionů registrovaných uživatelů a 80 % z nich nemá s hraním videoher nic společného. Na Discordu můžete tvořit soukromé i veřejné komunity různého spektra a dokonce ho využít jako prostředek pro monetizaci vašich aktivit.

Co je Discord

Discord je sociální síť, která je zdarma. Podporuje hlasovou, obrazovou i textovou komunikaci. Nabízí také podporu botů. Discord si můžete stáhnout jako aplikaci nebo používat ve vašem webovém prohlížeči. Na Discordu je 350 milionů registrovaných uživatelů, z čehož jich je každý měsíc aktivních 150 milionů. Discord je platforma využívaná pro komunikaci s přáteli i komunitami různých žánrů.

Historie

Discord vznikl v roce 2015, kdy jeho zakladatelé, nadšenci do online her, řešili, jakým způsobem mohou navázat komunikaci a přátelství s dalšími hráči po celém světě. Časem se tato platforma přetavila do dnešní podoby, kde můžete chatovat nejen s vlastními přáteli, ale i v rámci tzv. komunit, a to právě pomocí textu, videa i hlasových zpráv. Nemusíte být hráči Leage of Legends nebo Fornite, abyste na Discordu našli uplatnění.

Statistiky a zajímavosti

 • Každý den na Discordu proběhne 4 miliardy minut strávených konverzací.
 • Každý týden je 19 milionů aktivních serverů.
 • Hodnota Discordu se odhaduje na 7 miliard dolarů.
 • Výnos Discordu v roce 2021 byl 130 milionů dolarů.

Komunita na Discordu

Pokud vytvoříte server, může se stát prostorem pro setkání velkých komunit nebo menší skupiny přátel. Pokud se k němu do komunity chcete přidat, potřebujete, aby s vámi někdo sdílel její přímý odkaz. Můžete si tak připadat jako VIP, ale tímto způsobem se Discord brání nevyžádanému spamu.

Chcete-li vytvořit vlastní server, stačí když klepnete na tlačítko „Přidat server“ v levém panelu aplikace a dále se řídit pokyny, které vás dovedou k vytvoření takové komunity, kterou jste si přáli.

V dnešní době na Discordu najdete komunity všeho druhu – studijní skupiny, hudební skupiny nebo nadšence turistiky. Můžete ho používat na pracovní záležitosti, jednoduché popovídání o společných koníčcích nebo získat znalosti v oboru, který ve vás zajímá.

Během pandemie se na Discord přesunulo i vyučování některých škol. Není tedy divu, že si studenti na Discord zvykli, zamilovali si ho a pokud tam netráví denně hodiny času, dohání je FOMO (fear of missing out).

Jak funguje Discord

Na Discordu můžete soukromě konverzovat s uživateli nebo si můžete založit či se připojit k tzv. severu, což je soukromá komunita na způsob skupinového chatu. Konverzace si tu můžete strukturovat do oddělených kanálů nebo kategorií, což vám pomůže probrat dané téma, aniž byste zaplavili skupinový chat. Můžete také využít možnost hlasového hovoru nebo sdílení videoobsahu.

Členy těchto komunit mohou být i tzv. boti, které ovládá počítač prostřednictvím vývojářského rozhraní. Jejich využití je různé, pomáhají spravovat velké komunity nebo přehrávat YouTube videa v hlasových kanálech. Na Discordu můžete chatovat, volat si, vzdělávat se nebo sledovat streamy her. Na Discordu můžete i sdílet obrazovku například při hraní počítačových her nebo online lekci kreslení.

Jak se připojit na Discord

discord síť

Na Discord se lze přihlásit pomocí aplikace nebo internetového prohlížeče, přičemž aplikace nabízí více funkcí, než webové rozhraní. Stačí si vytvořit Discord účet a vybrat si svou přezdívku.

Na Discordu můžete využít tři druhy místností:

 1. veřejné textové skupiny,
 2. veřejné hlasové skupiny,
 3. privátní skupiny (mohou se zúčastnit pouze vybraní uživatelé).

Jak vytvořit vlastní server na Discordu

Návod, jak vytvořit Discord server, jak na nastavení Discord serveru, nastavení role uživatelů, přidání kanálů, nastavení textových kanálů a hlasových kanálů.

Jak vytvořit robota na Discordu

Postup pro vytvoření robota je následující:

 1. Jděte na stránku discord.com/developers/applications,
 2. klikněte na „new application“,
 3. zadejte jméno vašeho bota,
 4. klikněte na „create“, „bot“ > „add bot“  > zkopírujte přes „copy“.
 5. Bota máte nyní vytvořeného, ale musíte ho ještě nastavit přes botghost.com, kde ho vložíte klasicky přes Ctrl + V a následně kliknete na Submit.

Na Discordu přidáte bota tak, že se přihlásíte na webovou stránku Discordu s informacemi o účtu, přejdete na profil k sekci „Obecná oprávnění“ a povolíte správce serveru. Následně kliknete na „Přidat bot na server“ a vyberete konkrétní server. Bot by se vám poté měl objevovat v postranním panelu.

Podpora na Discordu

Pokud potřebujete na Discordu poradit, pomůže vám centrum nápovědy. Jestli tam váš dotaz nenajdete nebo potřebujete vyřešit nějaký problém, můžete kontaktovat podporu. Podpora na Discordu funguje pomocí vyplněného formuláře, ve kterém popíšete váš problém a uvedete vaše kontaktní údaje.

Jak vydělávat peníze na Discordu

Pokud vidíte na Discordu velký potenciál a zajímá vás, jakým způsobem se na něm dají vydělat peníze, budete překvapeni, že těch způsobů je hned několik.

 • Sdílíte s lidmi hodnotný obsah? Pokud zjistíte, že by vaše komunita chtěla mít přístup k vaší studnici znalostí, vytvořte placenou privátní komunitu. To bude místo, ve kterém s nimi budete sdílet vaše hlubší know how a kde vám mohou pokládat otázky.
 • Podepište smlouvu s Discord Ad a nechte, aby na vašem serveru běželi jejich reklamy. Stačí se zaregistrovat, nainstalovat jejich bota a nakonfigurovat váš server.
 • Vytvořte bota s placenými nebo zadarmo features. Takového, kterého lidi ve vaší komunitě potřebují. Některé features můžete své komunitě poskytnout zdarma na vyzkoušení bota a navazující mohou být placené.
 • Pokud máte velkou komunitu, můžete v ní dělat reklamu nebo za poplatek vpustit do vaší komunity jiné podnikatele, aby v ní mohli nabízet jejich produkty a služby. Můžete si ale i nainstalovat bota, který bude automaticky nabízet produkty vašich partnerů v určitých intervalech.
 • Uspořádejte herní soutěž, za kterou budete vybírat symbolický poplatek a vítěz získá něco z těchto peněz, zbytek půjde vám, jako organizátorovi.
 • Affiliate marketing. Doporučte vaší komunitě vhodné produkty / služby a získejte procenta z prodeje.
 • Přiveďte je na váš web. Máte na svém webu doplňující placené produkty, návody či e-booky plné hodnotných informací? Sdílejte to ve své komunitě.

Jak podpořit vaše podnikání na Discordu

Discord je síť, která vám umožní komunikovat s vašimi fanoušky či zákazníky a ukázat jim, že rozumíte svému oboru. Vytvořte si na Discordu komunitu, ve které budete jejím členům sdílet hodnotný obsah a budovat tak povědomí o vaší značce či expertize a upevňovat vaši pozici na trhu. Informujte na ostatních sociálních sítích či webu své sledující o výhodách vaší komunity na Discordu a sdílejte na ni přímý odkaz.

Zkuste to. Před pár lety málokdo věnoval pozornost TikToku a dneska to jedna z nejsilnějších sociálních sítí, která svou pozici neustále upevňuje. Discord není sice nová sociální síť, ale v České republice je stále nepříliš využívaná. Pokud jako firma budujete komunitu anebo máte podnikání, kde komunita stojí na prioritách, pak silně uvažujte, jak Discord využít. Může pro vás mít skutečně velký potenciál. Jako jednotlivec můžete právě na Discordu získat příležitost práce na dálku, ať už jako community manager anebo jako podpora určitého kanálů.

Autorka tištěných i elektronických knih, kterou baví posouvat vlastní hranice. Zkoumá a testuje marketingové nástroje a na sociálních sítích se cítí jako ryba ve vodě. Píše pořád. Prsty jí běhají po klávesnici v pracovním i volném čase.