Miliony lidí tráví denně až hodiny na sociálních sítích jako Facebook, Instagram nebo TikTok. Díky vysoké popularitě nabízí tyto platformy nejen zábavu, ale i příležitosti k výdělku. Jednou ze sociálních sítí, kde můžete ukázat svůj tvůrčí talent a zároveň si přijít k penězům, je Twitch.

  1. Jak funguje Twitch?
  2. Jak získat diváky na Twitchi?
  3. Jak začít vydělávat?

Článek je připravený jako návod pro ty z vás, které zajímá, jak vydělávat na Twitchi.

Co je Twitch

Twitch.tv je platforma vytvořená pro živé vysílání. Jedná se o nejpopulárnější sociální síť, která funguje jako služba pro streamování videí. V srpnu 2014 byla stránka koupena společností Amazon za téměř 970 milionů dolarů.

V České republice má registrovaných asi 40 tisíc diváků. Dosah je ale mnohem větší, neboť pro sledování videí se nemusí diváci registrovat.

Jak funguje Twitch

jak funguje twitch

Twitch je unikátní v tom, že se nejedná jen o obyčejnou živou vysílací službu. Tvůrci mohou sdílet věci, které mají rádi a dostat je ke stejně naladěným lidem. Proto vzniká kolem každého kanálu silné publikum a streamer má možnost svou komunitu rozvíjet a vydělávat si tím, co ho baví.

Twitch nabízí možnost živého vysílání, sledování záznamů, výdělků z reklamy, zakoupení předplatného, možnost chatování nebo zaslání jednorázových příspěvků oblíbeným tvůrcům.

Na stránce najdete videa z odvětví videoher, eSportu, hudby, umění, talk shows, vaření a dalších.

Věkové omezení

Vysílání na Twitchi je pro každého, ale je potřeba dávat pozor na věkové omezení. Minimální věk je 18 let. V opačném případě je potřeba mít dohled rodiče nebo zákonného zástupce.

Úrovně vysílání

Mnoho lidí láká fakt, že je Twitch zdarma. Každý tvůrce má možnost dosahovat vyšších úrovní prostřednictvím svých úspěchů. V každé úrovni vysílání má pak k dispozici různou paletu nástrojů, se kterými může při vysílání pracovat.

Vysílající

Vysílající má možnost zapnutí a vypnutí chatu, diváci se mohou připojit ke sledování kanálu a k dispozici je analýza na svém řídícím panelu, kde můžete sledovat své úspěchy a pokrok.

Spolupracovník

Hlavním nástrojem úrovně spolupracovníka je možnost sledujících zaplatit si Twitch předplatné. Výhodné je to nejen pro tvůrce. Divák má lepší přehled o vysílání a dostane se k prémiovému obsahu. V této úrovni je možné začít získávat příjmy z reklam.

Partner

Partner je nejvyšší úroveň vysílání a nabízí například přednostní podporu, ověření účtu nebo vyšší Twitch výdělky. Pro všechny úrovně je podmínkou splnění daného počtu diváků, odvysílaných hodin a dní, kdy jste na platformě aktivní.

Jak přilákat lidi na Twitch

jak získat diváky na Twitch

Vydělávání na Twitchi jde ruku v ruce s velikostí publika. Díky tomu, jak jsou na stránce komunity specializované, je zaměření se na diváka prioritou při získávání sledujících.

Zajímavý obsah a tvorba komunity

Zaměřte se na tvorbu takového obsahu, který vás bude bavit a zároveň v něm najdou zalíbení i další lidé.

  • V čem vynikám?
  • O čem toho hodně vím?
  • Co můžu divákům předat?

Nejen na tyto otázky si při tvorbě obsahu zkuste odpovědět. Snažte se nepřebíhat od jednoho tématu ke druhému. Jakmile bude každý váš stream úplně jiný, nepodaří se vám vytvořit tu správnou základnu relevantních fanoušků. Tvorba silné komunity stojí na zábavném a zajímavém obsahu, který se zaměřuje na určitou cílovou skupinu.

Komunikace s diváky

Streamer má na Twitchi skvělou možnost okamžité interakce s fanoušky. Může reagovat na jejich komentáře, zodpovídat otázky nebo je sám pokládat. Zapojení se do komunity je velkou součástí. Pomáhá tvůrcům růst a zároveň upevňuje vztahy.

Dejte o sobě vědět

Vztahy můžete budovat ale také s ostatními streamery. Zapojte se do vysílání dalších kanálů s podobnou tématikou. Je možné, že zde najdete své potenciální sledující nebo možnost spolupráce s ostatními streamery.

Zároveň zvyšte zapojení diváků díky vlastním oznámením o tom, kdy budete vysílat. Zadávejte správné kategorie a názvy vysílání na živé stránce svého řídícího panelu. Sledující tak vaše vysílání lépe najdou.

Pokud máte i další sociální sítě jako je YouTube, Instagram, TikTok či Facebook, určitě své fanoušky pravidelně informujte, že jste také na Twitchi, ať vás začnou sledovat.

Pokud máte webové stránky, připojte odkaz na svůj Twitch kanál.

Jak streamovat na Twitchi

Díky tomu, že je Twitch platforma určená přímo k živému vysílání, je streamování na stránce jednoduchou záležitostí. Vysílat je možné z PC, Xboxu, Macu, PlayStationu či mobilního telefonu. Pokud to myslíte se streamováním vážně, není od věci si pořídit kvalitní mikrofon a videokameru. Dobré připojení k internetu je nezbytnost.

Twitch umožňuje velmi dobrou koordinaci při sdílení obrazovky, přenosu vizuální a zvukové stránky a okamžitou interakci s diváky. I díky tomu se na ní koncentruje hlavně komunita kolem gamingu.

Twitch studio

twitch studio

Skvělým nástrojem, a to hlavně pro začínající streamery, je Twitch studio. Jedná se o bezplatný vysílací software, který pomáhá se snadným nastavením a kvalitním vysíláním.

Díky průvodci, paletě nástrojů a integraci s Twitchem s ním můžete začít vysílat i spravovat svůj kanál. Využít můžete i jiný streamovací software, například OBS studio nebo Streamlabs OBS.

Jak vydělávat na Twitchi

Dostáváme se přímo k výdělkům na Twitchi. K penězům lze přijít více způsoby. Aktuálně se influenceři a kreativní tvůrci soustředí spíše na tradičnější platformy jako je vydělávání na Instagramu anebo YouTube výdělky. Twitch má však velmi dobrý potenciál stát se další platformou, kde můžete vydělávat peníze tím, co vás skutečně baví.

Předplatné

Díky předplatnému vás mohou diváci pravidelně podporovat. Ruku v ruce s předplatným je i širší výběr emotikonů nebo použití odznaku předplatitele. Jednoduchý proces je i to, jak zrušit předplatné. Stačí si vypnout výhody předplatného v možnostech.

Příspěvky od diváků

Své oblíbené tvůrce mohou diváci na Twitchi podpořit i jednorázovými příspěvky přes PayPal. Streamer má možnost si u vysílání přímo nastavit odkaz na donate.

Placená spolupráce

Firmy v České republice si pomalu začínají uvědomovat sílu sociálních sítí, co se product placementu týče.

Díky uzavřené komunitě kolem streamera je pak snazší získat potenciální zákazníky. Lidé věří oblíbenému tvůrci více, než klasickým reklamám.Tím se otevírá možnost placené spolupráce. Firma zaplatí streamerovi dohodnutou částku výměnou za mediální prostor.

Fungujícím modelem je také affiliate marketing a spolupráce. Streamer propaguje určitou službu či produkt a pokud si jej fanoušek koupí, streamer získává provizi. Streamer často získá nějaký slevový kód, díky kterému nakupující ušetří.

Merchandise

Ti, kteří mají už vybudovanou komunitu kolem svého kanálu se obvykle pouští do výroby nějakých reklamních produktů jako jsou potisky na trička, kšiltovky, mikiny s potiskem, hrnečky, atp.

Twitch recenze

Na internetu najdete spoustu článků o této streamovací službě. Pokud vám ale Twitch recenze nestačí, určitě stojí za to si stránku vyzkoušet. Jako kreativní tvůrce se zde můžete dobře angažovat a vytvořit kolem sebe silnou komunitu. Jako sledující najdete na Twitchi svůj koutek internetu, kam se budete rádi vracet a kde můžete sledovat a podpořit své oblíbené streamery.