Jen málokdo z nás nemá účet alespoň na jedné z populární sociální síti. Ať už jste aktivním uživatelem několika ze sítí a chcete pouze do své sbírky účtů přidat další, anebo jste naopak těmi, kteří ještě žádnou sociální síť nevyužívají, přinášíme vám přehled toho nejlepšího. Pojďte se s námi podívat na nejznámější sociální sítě, které se aktuálně řadí mezi nejpoužívanější sociální sítě v Česku.

Nejznámější sociální sítě

První sociální síť, která se podobala nejvíce těm dnešním, byla síť SixDegrees.com. Jejím hlavním cílem bylo sbližování a kontaktování lidí. Ti si mezi sebou mohli nejen vyměňovat zprávy, ale i prohlížet profily. Tato síť vznikla v roce 1997 a v dobách její největší slávy na ní bylo zaregistrováno více než milion uživatelů. Po několika letech fungování ale musela kvůli finančním problémům svou činnost ukončit.

Během následujících 20 let prošly sociální sítě obrovským vývojem. Dnes jsou součástí našich životů, podle průzkumu využívá sociální sítě téměř polovina všech lidí na planetě. Toto číslo se má stále zvyšovat.

Facebook

O Facebooku už slyšel snad každý. Patří mezi nejvyužívanější české sociální sítě. Jedná se o síť, díky které můžete být v kontaktu se svými přáteli, sdílet s nimi své fotografie, videa, komentovat a dávat takzvaný like či jinou emotikonu podle vašeho názoru na daný příspěvek.

Na každém profilu jsou nejen informace o uživateli, ale také všechny jeho příspěvky. Ty vytvářejí takzvanou zeď. Tedy místo, kde najdete vše, co uživatel zveřejnil. Zároveň na jeho zeď můžete také vkládat různé vzkazy.

S přáteli i neznámými lidmi si přes Facebook můžete posílat zprávy. Výhodou při komunikaci s více lidmi je, že lze snadno v pár sekundách vytvořit skupinovou konverzaci. Zároveň se můžete připojit do jakékoliv skupiny lidí, které spojuje nějaké stejné téma. Díky tomu tak lze snadno hledat nové bydlení, koupit obnošené oblečení, nebo se přidat k lidem, kteří mají stejné zájmy a koníčky jako vy.

Na Facebooku můžete hrát hry, vytvářet pozvánky na reálné události a lze také využívat čím dál více oblíbená Stories. Díky nim se svými přáteli na omezenou dobu sdílíte prostřednictvím fotek a krátkých videí každodenní střípky ze svého života.

Tato sociální síť však nemusí sloužit pouze k zábavě, na Facebooku můžete i vydělávat.

Instagram

Instagram je místem, kde můžete prakticky s kýmkoli sdílet fotografie i videa a vést konverzaci prostřednictvím zpráv či komentářů. Využívají jej nejen jednotlivci, ale pro svou propagaci si jej oblíbily i firmy a mikroinfluenceři. Fotografie a videa, která chcete takzvaně postovat, tedy přidávat na svůj profil, můžete doplnit o popisek a klíčová slova, takzvané hashtagy, na jejichž základě můžete najít příspěvky se stejným označením.

Fotky a videa můžete na Instagramu nebo v různých aplikacích upravovat, přidávat filtry a ladit je do stejného tónu tak, aby vytvořily sjednocený feed. Tedy aby byl váš profil sladěn. K vytvoření úspěšného profilu můžete využít mnoho užitečných aplikací.

Velmi populární jsou také Insta Stories. Jedná se o vkládání krátkých videí či fotografií, které tvoří váš den. Ty se objevují vašim přátelům pouze po dobu 24 hodin od přidání. Pokud je potom dáte do svého výběru, jsou k zhlédnutí i později, v opačném případě se k nim již nelze vrátit.

YouTube

YouTube je místem plným videí. Je to síť, která patří mezi nejpoužívanější sociální sítě v Česku. Videa zde můžete sledovat i sdílet s ostatními uživateli. K nahrávání videí je nutné mít založený profil. Ke sledování jej však nepotřebujete.

Navíc videa můžete sledovat zadarmo. Pokud vám tedy nevadí, že musíte občas zhlédnout i reklamy, ty totiž nelze vypnout. Vyhnout se jim můžete pouze v případě využívání placené verze YouTube Premium, která navíc nabízí možnost sledovat videa offline či na pozadí vašeho zařízení.

Twitter

Základem sociální sítě Twitter je takzvaný tweet. Tedy velmi krátká zpráva, příspěvek, který se zobrazí na vašem profilu. Doplněn může být o obrázek, nebo video. Na Twitteru můžete sledovat své přátele i veřejně známé osobnosti. Sledováním jejich profilu se vám zobrazí příspěvky uživatele a vy na ně můžete reagovat a začít tak konverzaci.

Pinterest

Pinterest je sociální síť, na které můžete hledat inspiraci. Je plná kreativních fotografií a koláží, takzvaných pinů, které poskytují nepřeberné množství nápadů. Třeba pro plánování různých oslav, svateb či výzdob. Pokud se vám některý z obrázků líbí, jednoduše si jej připnete na svou nástěnku a kdykoliv se k němu můžete zpětně vrátit. Nástěnky je možné pro přehlednost pojmenovat. Zároveň můžete piny sdílet nebo stahovat.

TikTok

Pro vytváření zpravidla zábavných videí se můžete přihlásit na sociální síť TikTok. Jedná se o původně čínskou sociální síť, která je plná zábavy a získala si popularitu napříč světem. Je možné na ni nahrávat videoklipy a videa do maximální délky jedné minuty. Pokud chcete videa sledovat, není nutné abyste si založili účet. Jestli ale videa chcete na TikTok přidávat, pak se již bez registrace a vytvoření účtu neobejdete.

Snapchat

Snapchat je sociální síť, na které se svými přáteli můžete sdílet fotky, videa či zprávy. Ty se, podle výběru odesílatele, příjemci objeví pouze na jednu až deset sekund. Při zasílání fotografií můžete využít filtr, přidat text nebo fotografie různě upravit třeba nakreslením obrázku.

LinkedIn

LinkedIn je sociální sítí, která spojuje lidi napříč profesemi. Jde o místo, kde si firmy či jednotlivci vytvoří profil, který doplní o svůj životopis, vzdělání a dosavadní kariéru.

Díky této sociální síti se můžete snadno dostat i ke kontaktům lidí, které vůbec neznáte, ale znají je vaše kontakty. Jinak řečeno, získáte kontakty svých kontaktů. Můžete zde vyhledat uživatele, se kterými jste přišli do styku třeba při studiích či ve svém prvním zaměstnání. Zároveň je to ale také místo hledání nových pracovníků či pracovních příležitostí.

Aktivně tuto síť využívají třeba personalisté, kteří zde hledají a oslovují kandidáty na volné pozice v jejich firmě.

Pomáháme jednotlivcům i firmám lépe komunikovat, budovat značku i prodávat na sociálních sítích. Naším cílem je ukázat vám, co na socialu funguje a co naopak nefunguje.